Niech żyje królowa, czyli 90. urodziny Elżbiety II

Czytaj dalej
Fot. John Stillwell
Aleksandra Gerszaleksandra.gersz@polskapress.plCzytaj str. 2

Niech żyje królowa, czyli 90. urodziny Elżbiety II

Aleksandra Gerszaleksandra.gersz@polskapress.plCzytaj str. 2

Elżbieta II skończyła 90 lat. Jej życie obfitowało w wydarzenia, które wpisały się w światową historię.

Przez 63 lata swojego panowania królowa Elżbieta II stała się swoistym symbolem brytyjskości. Trudno wyobrazić sobie Pałac Buckingham bez tej surowej i zasadniczej, ale jednocześnie sympatycznej i zabawnej osoby, która ma słabość do psów rasy corgie, lubi jednokolorowe kostiumy i chustki na głowę i zgodziła się skoczyć razem z Jamesem Bondem (albo jeśli ktoś woli Danielem Craigiem) na spadochronie.

Teraz królowa skończyła 90 lat. 21-kwietnia minęło dokładnie dziewięć dekad od narodzin młodszej córki króla Wielkiej Brytanii Jerzego VI Windsora. Takie wydarzenie to dobra okazja do podsumowań, które od tygodni dominują w brytyjskiej prasie i stacjach telewizyjnych.

Niech żyje królowa, czyli 90. urodziny Elżbiety II
Elżbieta II urodziła się w 1926 r. Na tron wstąpiła w wielu zaledwie 26 lat. Jest najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii.

Elżbieta II to żywy świadek burzliwej historii powszechnej. Była świadkiem II wojny światowej, rozpadu Imperium Brytyjskiego, kryzysu kubańskiego, zabójstwa prezydenta USA Johna F. Kennedy’ego, wojny w Wietnamie, pierwszego lotu na Księżyc, rządów legendarnej brytyjskiej premier Margaret Thatcher czy ataku na World Trade Center. Współpracowała z dwunastoma premierami i stoi na czele szesnastu państw, byłych kolonii, wchodzących w skład Wspólnoty Narodów (Commonwealthu).

Obfitujące w wydarzenia było także życie prywatne królowej. Elżbieta II doczekała się z mężem, księciem Filipem, czworga dzieci, ośmiorga wnucząt i pięciorga prawnucząt.

Pozostaje tylko zawołać: „God Save the Queen”.

Aleksandra Gersza

Aleksandra Gerszaleksandra.gersz@polskapress.plCzytaj str. 2

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.