Niebieski wieloryb. Koszmarna gra z Rosji dotarła do Szczecina. Do akcji wkracza Prokuratura Krajowa
Prokuratura Krajowa chce, aby minister edukacji wystąpiła do kuratorów oświaty, aby podjęli działania prewencyjne w związku z grą, która doprowadza do samookaleczeń dzieci. Prokuratura apeluje też do rodziców.
O sprawie pierwszych okaleczeń w naszym regionie napisaliśmy już wczoraj. Prokuratura Krajowa twierdzi, że do okaleczeń doszło w powiecie pyrzyckim.
Zobacz również:
- Śmiertelnie niebezpieczna gra. Trzy przypadki okaleczeń w Szczecinie
- Policja chce zablokowania Niebieskiego Wieloryba na Facebooku
- Gra "Niebieski Wieloryb" zbiera żniwo w Szczecinie. Kurator oświaty ostrzega nauczycieli
Tymczasem rozmawialiśmy wczoraj z opiekunką gimnazjalistki ze Szczecina, która twierdzi, żę jej podopieczna też okaleczyła się w związku z grą.
Czytaj więcej: "Niebieski wieloryb" w Szczecinie. Pierwsze ofiary koszmarnej "gry". Na końcu jest śmierć
Informacje o grze pojawiają się na polskich stronach internetowych od kilkunastu dni.
Oto komunikat Prokuratury Krajowej:
Troje nastoletnich dzieci z powiatu pyrzyckiego (województwo zachodniopomorskie) dokonało samookaleczenia na ramionach i przedramionach poprzez wycięcie ostrym narzędziem symbolu f50. Prokuratura Okręgowa w Szczecinie prowadzi już śledztwo dotyczące namawiania tych trojga ustalonych dotychczas małoletnich do targnięcia się na własne życie.
Doszło do tego za pośrednictwem internetu, podczas interaktywnej gry o nazwie „niebieski wieloryb”, która polega na wykonywaniu szeregu niebezpiecznych i groźnych poleceń.
Co ustalono w śledztwie
Dotychczas w toku śledztwa ustalono, że ta interaktywna gra polega na tym, że bliżej nieustalona osoba, tzw. „opiekun", wydaje uczestnikom gry różnego rodzaju polecenia i zleca zadania do wykonania, np. dokonanie samookaleczeń, oglądanie „strasznych" filmów, chodzenie po torach kolejowych. Ostatnim zadaniem w tej grze jest skok z dachu wysokiego budynku. Uczestnikami tej gry są osoby małoletnie, w wieku kilkunastu lat.
Interaktywna gra „niebieski wieloryb” po raz pierwszy pojawiła się w ubiegłym roku na terenie Federacji Rosyjskiej. Wskutek uczestnictwa w tej grze miało dojść od kilkunastu do nawet około 200 przypadków samobójstw wśród nastolatków. Co najmniej od kilku dni informacje na temat tej gry pojawiają się na polskojęzycznych stronach internetowych.
[reklama]
Pismo do MEN
Z uwagi na dobro małoletnich dzieci), na podstawie art. 12 par. 1 ustawy z 28 stycznia 2016 roku Prawo o prokuraturze, Krzysztof Sierak Zastępca Prokuratora Generalnego zwrócił się do Pani Anny Zalewskiej – Minister Edukacji Narodowej z prośbą o podjęcie działań prewencyjnych przez podległych jej kuratorów oświaty.
Apel do rodziców i opiekunów
Prokuratura zwraca się z apelem do wszystkich rodziców i opiekunów oraz innych osób odpowiedzialnych za opiekę i wychowywanie dzieci, a także do wszystkich użytkowników internetu, o zwracanie szczególnej uwagi na treści, z których korzystają dzieci. Wszystkie osoby, które zauważą niepokojące zachowania swoich dzieci w związku z korzystaniem przez nie z gry „niebieski wieloryb”, proszone są o kontakt z Prokuraturą Okręgową w Szczecinie lub z najbliższą jednostką prokuratury lub Policji.