Nie tylko pisanki. Wielkanoc tradycyjna

Czytaj dalej
Fot. biblioteka narodowa/domena publiczna
Maciej Wijatkowski

Nie tylko pisanki. Wielkanoc tradycyjna

Maciej Wijatkowski

Święto Zmartwychwstania Pańskiego uważane jest za najważniejsze w chrześcijaństwie, stanowiące podstawę wiary w przeistoczenie i nowe życie po śmierci. Jest również najstarsze, choć kanony ustanowienia terminu jego obchodów ustalono dopiero na soborze nicejskim w 325 roku.

Wielkanoc wywodzić należy od żydowskiego święta Pesach a termin z religijnego kalendarza hebrajskiego. Obchody zaczynały się od pierwszego nowiu księżyca. Ucztę Paschy ustanowiono na cześć wyjścia Izraelitów z Egiptu. Miała charakter ofiarny a jej symbolem był baranek, czego odbiciem do dziś jest wszechobecność tego symbolu zarówno w kościołach, jak i na straganach i świątecznych stołach.

Z artykułu dowiesz się m.in. skąd wywodzi się Wielkanoc, a także przeczytasz o tradycjach i zwyczajach wielkanocnych.

Pozostało jeszcze 93% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Maciej Wijatkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.