Nie tylko Oksana, Alona, Dima. Dramaty Ukraińców pracujących w Polsce

Czytaj dalej
Fot. Adrian Wykrota
Marta Danielewicz

Nie tylko Oksana, Alona, Dima. Dramaty Ukraińców pracujących w Polsce

Marta Danielewicz

Oksana Kharchenko, 43-letnia Ukrainka, wraz z siostrą Natalią Kozanchyn do Polski przyjechały do pracy. Podjęły ją w firmie Jędrzeja Cichowlasa - Polskie Warzywa, pod Środą Wielkopolską. W przyzakładowym mieszkaniu na początku stycznia Oksana dostała wylewu. Przedsiębiorca zabrał chorą i jej siostrę do samochodu i wywiózł na przystanek autobusowy. Pozostawił je na ławce i wezwał policję. Oksana w stanie ciężkim trafiła do szpitala w Poznaniu. Nie posiadała ubezpieczenia, bo była zatrudniona nielegalnie. Sprawę Oksany nagłośnił konsul honorowy Ukrainy w Poznaniu - Witold Horowski. Kobieta wymaga rehabilitacji i całodniowej opieki.

Spotkał się Pan już wcześniej z taką sytuacją?

Witold Horowski: To nie pierwsza i nie ostatnia taka sprawa. Zdarzają się one Ukraińcom w Polsce. Staramy się pracować nad tym, mimo naszych skromnych możliwości, aby było ich coraz mniej.

Jak się Pan dowiedział o sprawie Oksany?

Zgłoszono ją na infolinię konsulatu. Tego samego dnia porozmawiałem z panią Natalią, potwierdziłem jej relację u jej znajomych z pracy i uznałem, że trzeba działać. Zawiadomiłem policję, znalazłem adwokata, który się podjął prowadzenia sprawy. Następnego dnia odwiedziłem szpital i sąd pracy. Po deklaracji szpitala MSWiA, że rozważają odwiezienie pani Oksany na Ukrainę, zdecydowałem zawiadomić media.

Znamy, także z Pana doniesień, historię Dimy, który stracił rękę w zakładzie produkcyjnym, i Alony, którą maglownica pozbawiła ręki. W każdym z tych przypadków nie dopełniono formalności w zatrudnieniu obcokrajowców albo pracodawca nie zadbał o ich bezpieczeństwo. Często dochodzi do takich zdarzeń?

Nie sposób jest oszacować, jaka jest skala podobnych przypadków. Po pierwsze dlatego, że szara strefa nielegalnego zatrudnienia jest trudna do zbadania. Mimo że relatywnie się zmniejsza, to procedury zatrudniania obcokrajowców są wymagające i dość skomplikowane. Dotyczy obu stron: pracownika i pracodawcy. Nikt nie jest więc zainteresowany zgłaszaniem podobnych spraw, chyba że wydarzy się tragedia.

Pozostało jeszcze 72% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Marta Danielewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.