Nie szczędzą pieniędzy na inwestycje w oświatę

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembinski
red

Nie szczędzą pieniędzy na inwestycje w oświatę

red

Już wkrótce mieszkańcy tej części Poznania nie będą borykać się z problemem przepełnionych szkół czy brakiem miejsc w przedszkolach.

Miliony złotych poznańskie władze przeznaczyły na inwestycje oświatowe w północnej części Poznania. Wkrótce nie powinno tutaj być problemu z brakiem miejsc w przedszkolach czy przepełnionymi szkołami.

- To jest sygnał, że Poznań oprócz działań miękkich związanych z oświatą nie zapomina o bazie lokalowej, która była przez wiele lat zaniedbywana

- twierdzi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta.

Jedną z największych inwestycji była budowa przedszkola przy ul. Hłaski. Po wielu latach uczniowie ze Smochowic doczekali się nowoczesnej sali gimnastycznej. Została ona połączona z budynkiem Zespołu Szkół nr 1 przy ul. Leśnowolskiej łącznikiem, w którym znalazły się dwie sale lekcyjne, świetlica oraz część administracyjna. Powstał też hol z wejściem głównym do szkoły, plac zabaw i boisko, a istniejący budynek został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i starszych (zainstalowano windę). Dwa lata temu przy SP nr 15 na os. Sobieskiego powstało przedszkole. Część budynku, w którym mieści się ta placówka, została poddana termomodernizacji, teraz podstawówka zostanie docieplona. Przed dwoma laty przeniesiono filię MOPR z os. Łokietka na ul. Karpia. Dzięki temu poprawiła się sytuacja lokalowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1.

Poprawi się również sytuacja SP nr 68 na os. Sobieskiego, w której funkcjonują klasy integracyjne i specjalne.

- Szkoła mieści się w budynku po żłobku

- przypomina M. Wiśniewski. Uczęszczają do niej dzieci niepełnosprawne ruchowo, z autyzmem. Część zajęć odbywa się w piwnicy. Tutaj przestrzeń jest potrzebna. Placówka zostanie rozbudowana o nową salę gimnastyczną z częścią dydaktyczną. To da tej szkole oddech. Inwestycja rozpocznie się w tym roku, podobnie jak budowa dodatkowego oddziału w Przedszkolu nr 16 „Pszczółki” przy ul. Sarmackiej.

Miasto pozyskało fundusze unijne na rozbudowę i modernizację SP nr 46 przy Sarmackiej, która powstała w okresie międzywojennym i pęka w szwach. Brakuje tu sal dydaktycznych, świetlicy i sali gimnastycznej z prawdziwego zdarzenia. W rozbudowanym zachodnim skrzydle przewidziano cztery sale lekcyjne, a w południowym - trzy sale terapeutyczne i jedną lekcyjną. Rozbudowana zostanie też sala gimnastyczna z zapleczem (szatnie, sanitariaty, magazyn na sprzęt sportowy, pokój dla nauczycieli). Powstanie zespół boisk i zmodernizowany zostanie stary budynek szkoły. Inwestycja trwa od połowy marca.

Kluczowym przedsięwzięciem jest dobiegająca końca realizacja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego na Umultowie. Na Strzeszynie ma powstać kolejna, nowa szkoła. Na ten cel zabezpieczono 35 mln zł. Jeśli negocjacje dotyczące pozyskania nieruchomości przy ul. Rostworowskiego od Agencji Mienia Wojskowego, zakończą się sukcesem, budowa szkoły rozpocznie się w 2019 r.

Zarezerwowano 0,5 mln zł na przygotowanie projektu rozbudowy SP nr 62 przy ul. Druskiennickiej na Podolanach. W budynku mieści się też filia Biblioteki Raczyńskich oraz przedszkole Leonardo prowadzone przez Fundację Familijny Poznań. Jeszcze nie zdecydowano, czy zostanie tu nadbudowany łącznik, czy też powstanie osobny budynek.

red

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.