Nie segregujesz śmieci? - będzie cię to drogo kosztować
Prawdopodobnie od nowego roku zaczną obowiązywać przepisy zmienionej ustawy śmieciowej. Czy zapłacimy za wywóz odpadów więcej?
Do systemu odbioru odpadów w całej Polsce wejdą również właściciele nieruchomości niezamieszkałych. Nie jest tajemnicą, że to właśnie z tego typu miejsc - formalnie niezamieszkałych - na dzikie wysypiska trafia najwięcej śmieci.
- Rewolucja śmieciowa w 2013 roku sprawiła, że można było objąć całe miasto system odbioru odpadów albo pozostawić w przypadku nieruchomości niezamieszkałych wolną rękę właścicielom w podpisywaniu umów z firmami śmieciowymi. My wybraliśmy wariant pierwszy, bo chodziło nam o uszczelnienie systemu. Tak więc również właściciele nieruchomości niezamieszkałych składają deklaracje śmieciowe - wyjaśnia Adam Musiała, dyrektor Biura Zarządzania Gospodarką Odpadami Komunalnymi Urzędu Miasta Bydgoszczy.
Kary na 140 tysięcy
Podobne spostrzeżenia dotyczące nieruchomości niezamieszkałych (oprócz ewidentnie pustych działek są to również urzędy i instytucje) ma bydgoski ratusz. Okazuje się, że o ile mieszkańcy, którzy nie segregowali odpadów (mimo deklaracji, że będą to robić) mogli liczyć na pewne pobłażanie, to już instytucje nie. W ciągu ostatniego roku - ze względu na przepełnione pojemniki i brak segregacji - właściciele tych nieruchomości musieli zapłacić o 140 tysięcy złotych więcej niż wynikałoby to ze złożonych przez nich deklaracji śmieciowych. Ale i mieszkańcy będą musieli sobie kwestie selektywnej zbiórki odpadów wziąć do serca.
Z dalszej części materiału dowiesz się:
- ile od stycznia będzie wynosiła stawka za wywóz odpadów
- czy właściciele domków jednorodzinnych będą płacili mniej za wywóz śmieci
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień