Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Nie godzimy się na mowę nienawiści i na bezczynność państwa

Czytaj dalej
Fot. Karina Trojok
Teresa Semik

Nie godzimy się na mowę nienawiści i na bezczynność państwa

Teresa Semik

Rolą władzy jest tonować nastroje społeczne, a nie je podsycać - mówi prof. Kazimierz Zgryzek z Wydziału Prawa i Administracji UŚ, karnista, adwokat.

Czy wobec mowy nienawiści prawo jest bezradne?
Mamy prawne narzędzia na gruncie kodeksu karnego, żeby walczyć skutecznie z mową nienawiści, z hejtem w internecie i poniżaniem człowieka. Trzeba tylko chcieć z tego prawa korzystać.

Zabójstwo Pawła Adamowicza wywołało niepokój o bezpieczeństwo, bo pojawiły się kolejne groźby skierowane do polityków. Mogą znaleźć się naśladowcy Stefana W., który zabił prezydenta Gdańska?
Jeśli władza ma w ręku narzędzie do walki z językiem nienawiści i z niego nie korzysta, to jest to już problem natury nie tylko sprawiedliwościowej, ale także związany z bezpieczeństwem. Każda działalność publiczna łączy się z sytuacjami, które mogą przeistoczyć się w zagrożenie bezpośrednie. Dotyczy to także lekarza, który udzielił pomocy pacjentowi, ale ten pacjent uważa, że otrzymał złe świadczenia medyczne. Dotyczy nauczyciela, policjanta, dziennikarza.

Nie godzimy się na mowę nienawiści i na bezczynność państwa
Karina Trojok

Co nas tak rozzuchwaliło, że tyle jest agresji słownej?
Stajemy się w internecie niewidzialni, co pozwala rozładować tam swoje frustracje. Ale te frustracje ktoś inny idzie rozładować na ulicę, atakuje, bo mu się nie spodobał kolor skóry przechodnia, albo kolor jego marynarki. To nie znaczy, że musimy się na ten hejt godzić, a także na bezczynność organów państwa. Jeśli miałbym jeszcze do kogoś pretensje, to do rodziny, która nie daje dobrych wzorców, do Kościoła, który nie chce się przeciwstawiać mowie nienawiści.

Przecież nie jesteśmy w internecie anonimowi. Dlaczego więc czujemy się tam bezkarni?
Trzeba chcieć karać hejterów, a nie bardzo się chce, bo to wymaga czasu, wysiłku, także akceptacji politycznej. Jeżeli hejt jest na rękę rządzącym, to trudno, żeby go zwalczali. Występowałem, jako adwokat, w sprawie o znieważenie w internecie osoby publicznej i młoda sędzia ustaliła, kto te treści umieszczał. Wymagało to pracy, ale była doskonale zorientowana, jak funkcjonuje komputer, internet i była zdeterminowana znalezieniem winnego.

Pozostało jeszcze 73% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Teresa Semik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.