Arkadiusz Biernat

Nie będzie zgody na zamykanie kopalń. Szykuje się strajk?

Polska Grupa Górnicza zatrudnia ok. 41 tys. osób Fot. Polska Press Grupa Polska Grupa Górnicza zatrudnia ok. 41 tys. osób
Arkadiusz Biernat

Tak napiętej atmosfery wokół Polskiej Grupy Górniczej nie było od lat. Praktycznie ważą się losy spółki, dziesiątek miejsc pracy, ale i całego naszego regionu. Przez Śląsk przejdzie fala protestów i strajków?

Pod taką propozycją się nie podpiszemy - zapowiadają związki zawodowe w Polskiej Grupie Górniczej. We wtorek ma zostać przedstawiony plan naprawczy dla największej spółki górniczej w Europie, która zatrudnia 41 tysięcy osób. Z nieoficjalnych informacji Biznes Alertu wynika, że propozycja zakłada zamknięcie trzech ruchów Kopalni Ruda (Bielszowice, Halemba, Pokój) oraz Kopalni Wujek w Katowicach. Rozważana ma być też obniżka o 30 proc. pensji pracowników PGG i zamrożenie „czternastki”.

- Być może z 50 proc. jest w tym prawdy, ale na pewno nie będzie zgody na likwidację miejsc pracy - zapowiada Przemysław Skupin z Sierpnia 80. Przyznaje, że taka propozycja oznaczać będzie tylko jedno: odwieszenie komitetu prostestacyjno-strajkowego. - Posiadamy argumenty co do tego, czemu jest obecnie taka sytuacja. Dlaczego nie interweniowano na czas chociażby w sprawie kopalni Ruda? Przez cztery lata nie wykonywano planu, co pogrążało zakład. Nie było reorganizacji, żadnych zmian - dodaje.
Wciąż jednak nie wiadomo, co zostanie przekazane na najbliższym spotkaniu. Z nieoficjalnych sygnałów wynika, że w obawie przed nastrojami rozważane były różne scenariusze.

- Jeżeli byśmy teraz zgodzili się na likwidację tych kopalni, to zacznie się rozbieranie górnictwa po kawałeczku. To nie tylko problem górnictwa, ale hutnictwa i całego przemysłu - zwraca uwagę Bogusław Hutek z Solidarności.

Związkowcy zwracają uwagę, że w nieoficjalnym założeniu do 2036 roku miałaby działać ostatnia kopalnia węgla energetycznego. To za prędko.

Pozostało jeszcze 61% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Arkadiusz Biernat

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.