Cezary Kassak

Nazywany jest pierwszym polskim elektrykiem. Dlaczego właśnie w Rzeszowie powstał jego pomnik?

Jedyna znana podobizna ks. Józefa Hermana Osińskiego (1738-1802). Jego prekursorska książka z elektrotechniki ukazała się w 1784 roku, czyli wtedy, gdy Fot. archiwum Jedyna znana podobizna ks. Józefa Hermana Osińskiego (1738-1802).
Jego prekursorska książka z elektrotechniki ukazała się w 1784 roku, czyli wtedy, gdy uczył on w Rzeszowie.
Cezary Kassak

Józef Herman Osiński, wychowanek i nauczyciel rzeszowskiego Kolegium Pijarów, miał swój wkład w rozwój polskiej nauki. W sobotę w Rzeszowie zostanie odsłonięty jego pomnik.

Józef Herman Osiński żył w epoce Oświecenia, ale można go nazwać „człowiekiem renesansu”. Ten zakonnik, katolicki duchowny był bowiem wszechstronnie wykształcony i miał wielorakie zainteresowania. Pozostawił po sobie wartościowe publikacje z fizyki, chemii, botaniki, frapowała go aeronautyka. Pasjami lubił eksperymentować. „Był po prostu naukowcem, zapalonym, nowoczesnym naukowcem” - scharakteryzował go Aleksander Bocheński w „Wędrówkach po dziejach przemysłu polskiego”.

Jak ujarzmić… błyskawice

Józef Herman Osiński propagował też naukowe osiągnięcia innych osób, chociażby Benjamina Franklina. Ten na kartach historii zapisał się m.in. jako jeden z ojców-założycieli USA, ale i wynalazca, który „niebiosom wydarł pioruny…”. Tematykę związaną z wyładowaniami atmosferycznymi Osiński podjął w książce „Sposób ubezpieczający życie i majątek od piorunów”. Przedstawił zasadę działania piorunochronów, zachęcał do ich stosowania i zwalczał powszechne jeszcze w owych czasach przesądy, stereotypy na temat zjawisk zachodzących w czasie burzy.

- Szczegółowo opisał, jak piorunochron powinien być zbudowany, ile kosztuje i co zrobić, żeby utrzymać go w dobrym stanie technicznym. Niektóre wskazówki są aktualne do tej pory - tłumaczy Grzegorz Masłowski, profesor Politechniki Rzeszowskiej, autor szeregu publikacji poświęconych wyładowaniom atmosferycznym i ochronie odgromowej.

Ks. Józef Herman Osiński już wcześniej, w 1777 roku, w podręczniku zasadniczo poświęconym fizyce, wykazał zainteresowanie techniką odgromową.

- Ten podręcznik wydano niedługo po tym, jak Benjamin Franklin opublikował dzieło, w którym udowodnił, że wyładowania atmosferyczne mają charakter elektryczny - zaznacza Grzegorz Masłowski. - Niedawno recenzowałem artykuł, z którego wynika, że Osiński powtórzył eksperyment Franklina. Na wieży klasztoru jasnogórskiego zamontował przewód odizolowany od ziemi i potwierdził, że pioruny nie są zjawiskami nadprzyrodzonymi, tylko elektrycznymi. Był to pierwszy tego typu eksperyment w Polsce.

W dalszej części przeczytasz:

 • jakie dziedziny nauki zgłębiał Osiński
 • jakie związki z Rzeszowem miał Osiński
 • z czyjej inicjatywy w Rzeszowie powstał jego pomnik
Pozostało jeszcze 72% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Cezary Kassak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.