Nawet 800 osób znajdzie pracę w nowej fabryce

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Łokaj
Beata Terczyńska

Nawet 800 osób znajdzie pracę w nowej fabryce

Beata Terczyńska

W Zawadzie k. Dębicy powstanie zakład produkcyjny firmy Hutchinson Poland. Zatrudnienie może znaleźć nawet 800 osób.

Wczoraj wmurowany został kamień węgielny pod budowę fabryki firmy Hutchinson Poland. Firma działa w przemyśle motoryzacyjnym i lotniczym. Zatrudnia ok. 8 tysięcy ludzi. Zakład w Zawadzie będzie szóstym w Polsce. Ma powstać w ciągu dziewięciu miesięcy. Będą tu produkowane uszczelki samochodowe, z przeznaczeniem na eksport.

- Zakład będzie miał powierzchnię około 20 tys. mkw. Naszymi klientami będą takie firmy, jak Peugeot, Fiat i Opel - mówi Piotr Gąska z European Division Hutchinson Poland. Dodaje, że tej wielkości zakłady zatrudniają od ok. 800 do 1000 pracowników. Już rozpoczęły się poszukiwania ok. 40 osób z okolic Dębicy, którzy przejdą w tym roku szkolenie w zakładzie w Łodzi. - Na pierwsze spotkanie rekrutacyjne przyszło ponad 300 osób. Ci wszyscy ludzie mają szanse na zatrudnienie.

Pierwsze spotkanie w sprawie ewentualnej lokalizacji fabryki było 2 lata temu. Później przedstawiciele firmy Hutchinson odwiedzili m.in. Słowację, Czechy, Francji, Serbię i inne miejsca w kraju. Okolica Dębicy, blisko autostrady okazała się najlepsza.

Czas na postawienie nowoczesnego zakładu o klasycznej bryle jest bardzo krótki.

- Chcielibyśmy zakończyć budowę do czerwca - lipca przyszłego roku - mówi Piotr Gąska, przedstawiciel Hutchinson. - Dlatego modlę się, żeby w tym roku nie było syberyjskich mrozów. Mam nadzieję, że przy minus 8 stopniach budowlańcy sobie poradzą. Ostatnio mroźnych zim nie było, więc wierzę, że pogoda nie pokrzyżuje planów.

Podczas wczorajszej uroczystości podpisania aktu erekcyjnego i wmurowania kamienia węgielnego Piotr Gąska wyznał, że jest szczęśliwy, iż fabryka powstaje właśnie na Podkarpaciu, skąd pochodzi jego babcia i spora część rodziny.

Dla kogo będzie praca?

Anna Fydrych, kierownik działu personalnego Hutchinson Poland mówi, że rekrutacja na niektóre stanowiska już się rozpoczęła.

- Rekrutujemy już pracowników linii produkcyjnych. Pojadą na szkolenie do Łodzi, gdzie będą się uczyć pod okiem naszych wyszkolonych operatorów z kilkunastoletnim doświadczeniem w branży.

Tłumaczy, że jedna z odnóg firmy to branża motoryzacyjna. I ta związana będzie teraz z Podkarpaciem.

- Będziemy tworzyli tu uszczelki karoseryjne, montowane w drzwiach, oknach, dookoła bagażników samochodów, by jeździło się nam komfortowo, cicho, żeby nam w aucie nic nie przeciekało.

Zakład będzie stopniowo zwiększał zatrudnienie. W lipcu planuje przyjąć ok. 200 osób, a docelowo ok. 800.

Informacje o dalszym naborze będą ogłaszane m.in. przez gminę i powiat. Piotr Gąska dodaje, że 70 proc. załogi będą stanowić pracownicy produkcyjni, a 30 - menagement i grupa techniczna. Będą więc potrzebowali osób, które przejdą testy manualne i będą miały zdolność koncentracji, ale też np. inżynierów jakości, inżynierów mechaników, inżynierów chemików, elektryków, mechaników.

Firma ma fabryki w Europie, Ameryce Płn. i Płd. i na Dalekim Wschodzie, a w Polsce 2 w Łodzi, 2 w Żywcu i 1 w Bielsku-Białej.

Piotr Żybura, przewodniczący Rady Gminy Dębica cieszy się z inwestycji.

- Marzenia się spełniają. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że została wybrana właśnie nasza lokalizacja. Dla gminy to niewątpliwie początek kompleksowego rozwoju. Wierzę, że wokół tego zakładu powstaną kolejne - mówi. - Hutchinson to wiarygodna firma, więc skoro założyli, że hala powstanie w przeciągu kilku miesięcy, to tak z pewnością będzie.

Zmniejszy się nam bezrobocie

Mateusz Pasek, wicestarosta dębicki dodaje, że wielkim plusem będzie spadek bezrobocia.

- Mamy deklaracje, że kobiety także będą zatrudniane, a pań zarejestrowanych w PUP jest u nas więcej.

Władysław Ortyl, marszałek województwa, który nie mógł być obecny na uroczystości, w liście zwrócił uwagę, że inwestycja w Zawadzie jest najlepszym przykładem na to, że podkarpacka gospodarka dynamicznie się rozwija i przyciąga światowych inwestorów.

- Specjalizacja firmy idealnie wpisuje się w charakter województwa stawiającego na innowacje i nowoczesne technologie - podkreśla. - Dlatego wierzę, że Hutchinson Polska stanie się kolejną gospodarczą wizytówką naszego regionu.

Beata Terczyńska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.