Nauczyciele sfrustrowani niskimi zarobkami zaczynają odchodzić z zawodu. Także na Podkarpaciu

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Gola /Polska Press
Beata Terczyńska

Nauczyciele sfrustrowani niskimi zarobkami zaczynają odchodzić z zawodu. Także na Podkarpaciu

Beata Terczyńska

Marne płace i słabe perspektywy na wyższe zarobki, wydłużona ścieżka awansu to główne przyczyny, dla których nauczyciele decydują się na pożegnanie z pracą w szkołach. Uciekają głównie angliści, informatycy i pedagodzy.

„Rzeczpospolita” pisze o masowej ucieczce nauczycieli z zawodu podając, że w mazowieckim banku ofert pracy dla pedagogów wciąż wisi 1500 ogłoszeń, w małopolskim i wielkopolskim - po ok. 500. Sprawdziliśmy, jak sytuacja wygląda na Podkarpaciu.

Na stronie podkarpackiego kuratorium oświaty wczoraj figurowały 43 oferty dla nauczycieli. Poszukiwani są głównie nauczyciele zajęć rewalidacyjnych z zakresu terpaii autyzmu, wspomagający dla dzieci z niepełnosprawnością ruchową, edukacji dla bezpieczeństwa, wychowania do życia w rodzinie, surdopedagogów, ale są też propozycje dla nauczycieli w przedszkolach, klasach 1-3, polonistów, anglistów, uczących religii, informatyki i techniki.

Wśród ofert są propozycje zarówno na kilka godzin (1-5), ale większość to pełne etaty, a nawet powyżej (20-22). Dotyczą zarówno szkół w dużych miastach Podkarpacia, jak i w tych mniejszych miejscowościach.

- Na Podkarpaciu jeszcze nie można mówić o masowej ucieczce nauczycieli ze szkół, ale takie przypadki już się niestety zdarzają. Dyrektorzy spotkali się już z sytuacjami, że nauczyciele rezygnowali z pracy, więc musieli pilnie szukać kogoś na zastępstwo, co było bardzo trudne. Ludzie nie chcą pracować za tak małe pieniądze.

- mówi Bogusława Buda, przewodnicząca Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Rzeszowie.

W dalszej części artykułu m.in.:

 • ile zarabia nauczyciel
 • co zniechęca młodych pedagogów

 

Pozostało jeszcze 58% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Beata Terczyńska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.