Nauczyciele napisali piosenkę dla uczniów

Czytaj dalej
Fot. Archiwum ZE-3 w ZIELONEJ GÓRZE
Leszek Kalinowski

Nauczyciele napisali piosenkę dla uczniów

Leszek Kalinowski

Nauczycielom zawsze ciężko jest się rozstać z absolwentami. Ci z Gimnazjum nr 8 napisali i nagrali dla uczniów piosenki. By podkreślić, jak są dla nich ważni

Uff! No i mamy wakacje. Po roku wczesnego wstawiania i kucia dwa miesiące laby. Ale dla nauczycieli i uczniów kończących szkołę to także czas rozstania. A to niełatwe. Zwłaszcza gdy nauczyciele przywiążą się do sympatycznej klasy, a uczniowie do sympatycznych nauczycieli.

Pedagodzy z Zespołu Edukacyjnego nr 3 na os. Pomorskim postanowili napisać piosenkę i nagrać ją na płytę. Zadedykowali ją trzecioklasistom, którzy opuścili placówkę... Na płycie znajdują się dwie piosenki: „Obyś zawsze dzieckiem był” oraz „Jesteście”, napisane specjalnie dla gimnazjalistów z III a.

- Pomysł zawiązania się zespołu wokalnego od razu podłapałam - mówi Dorota Konopacka. - Lubię śpiewać, więc z chęcią uczestniczyłam w próbach. Na jednej z nich padła propozycja nazwy naszej grupy - „Absolwenty”. Nikt nie protestował.

Wspólna nauka piosenki, uczenie się od siebie dawało pedagogom dużo radości.

- Pamiętam moment, kiedy mieliśmy próbę generalną przed występem. Każda z nas w czarnej pelerynie z kapturem. Efekt - niesamowity - opowiada nauczycielka. - I nagle w oknach naszej szkoły pojawiły się znajome buzie. To uczniowie. Na ich twarzach dominowało zaskoczenie i zaciekawienie. Miny takie obserwowałam podczas występu, a po nim były wielkie brawa. Dla takich chwil warto być nauczycielem. Nagrywanie piosenki w studio też okazało się świetną zabawą. Nerwy i tu się pojawiły. Ale muzyczne guru pań- Dorian Zarzycki - powiedział, że wszystko będzie ok. I było.

- Nigdy nie umiałam śpiewać, nie robię tego dobrze, bycie w zespole jest wychodzeniem z mojej strefy komfortu, a także pokazuje, że w każdym wieku można i warto zaczynać i próbować nowych rzeczy - przyznaje psycholog Karolina Szefler-Serylak.

- Dlaczego śpiewam? A dlaczego ptaki śpiewają? Bo poprzez śpiew przekazują coś ważnego, istotnego dla innych- mówi Elżbieta Goławska.

Do tremy podczas nagrania piosenek przyznaje się Ewa Przykuta, która dodaje: - Bardzo lubię śpiewać, ale gorzej z umiejętnościami. Myślę jednak, że chęci, okazja do spotkania z koleżeństwem, cel, jaki nam przyświecał, są najważniejsze...

Zdaniem Karoliny Kopaczyńskiej niespodzianka dla uczniów pozwoliła zrobić coś twórczego, tak innego od tego, czym zajmujemy się na co dzień.

Dla Arlety Koniecznej bycie w „Absolwentach” to wielkie wyzwanie i sprawdzenie samej siebie. To pokonanie lęku i tremy w czasie występów, zwłaszcza przed młodą publicznością.

Elżbieta Fiałkowska śpiewa od najmłodszych lat, gra na instrumentach. Wspólne muzykowanie sprawiło jej wielką radość. Ma też nadzieję, że nauczyciele zarażą swoją pasją uczniów. W studyjnym nagraniu wzięli też udział Ola Operchał (rodzic, z wykształcenia muzyk), Dorota Głowienka (słowa piosenek) i Dorian Zarzycki (autor muzyki).

- To frajda, że można łamać schemat nauczyciela przywiązanego do procedur i kryteriów - zauważa Dorota Głowienka.

- Praca w studiu to praca nad własnymi błędami i nad akceptacją samego siebie. To tak naprawdę jest najtrudniejszy element pracy muzyka - przyznaje D. Zarzycki.

Absolwenci nie kryją zadowolenia. Dzięki piosenkom będą jeszcze częściej wspominać szkołę. I oczywiście nauczycieli.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.