Nasze szkoły chorują na ocenozę i testozę. Diagnoza jest, ale leku nie ma

Czytaj dalej
Fot. JESHOOTS.COM / Unsplash
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Nasze szkoły chorują na ocenozę i testozę. Diagnoza jest, ale leku nie ma

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Liczy się to, co na mecie - wynik, ocena, świadectwo z paskiem. Polską szkołę dopadła groźna choroba - ocenoza. Rozwija się szybko, a lekarstwa na razie brak.

Gdy nadchodzi koniec roku szkolnego, choroba przybiera na sile. Wtedy każda szóstka, piątka, ale i czwórka jest na wagę złota.

- Ocenoza i testoza, które opanowały polską szkołę, zupełnie odciągają uwagę od tego, co najważniejsze, czyli od rozwoju - mówi dr Marzena Żylińska, metodyk i neurodydaktyk. - Uczeń nie zagłębia się w to, co go ciekawi, lecz uczy się po to, żeby dostać dobre stopnie lub żeby uniknąć słabych. Pogoń za ocenami to prosta droga do tego, aby wychować ludzi, którzy robią tylko to, co przynosi wymierne korzyści. Niestety, reforma oświaty niczego nie zmieniła. Polegała tylko na zmianie szyldów na szkolnych budynkach.

Podobne zdanie ma prof. Roman Leppert, kierownik Katedry Pedagogiki Ogólnej i Porównawczej UKW w Bydgoszczy. - Po pierwsze, widzimy jak na dłoni, że przeprowadzana od roku 2017 reforma systemu edukacyjnego zmieniła jego strukturę, nie naruszyła jednak w żadnym stopniu sposobu, w jaki szkoła funkcjonuje. Najprościej mówiąc - nadal nie nastąpił zwrot polegający na przejściu od koncentracji na nauczaniu do koncentracji na uczeniu się. Po drugie, zmiany wprowadzone w systemie edukacyjnym wzmocniły znaczenie rywalizacji, osłabiły natomiast znaczenie współpracy. Można odnieść wrażenie, że polska szkoła przecenia znaczenie indywidualnego wysiłku ucznia i osiąganych przez niego wyników, z tym związana jest koncentracja na efekcie, a nie na procesie.

Jak mówi prof. Leppert, nie tyle ważne jest to, co wydarzyło się w trakcie uczęszczania ucznia do szkoły, rozwój, jaki w tym okresie nastąpił, lecz wynik, jaki uzyskał na mecie (egzaminie ósmoklasisty, gimnazjalnym, maturalnym) - To tu ujawnia się wspominana przez dr Marzenę Żylińską ocenoza. Często pytam moich studentów: jakie znaczenie ma dla was świadectwo ukończenia, np. czwartej klasy szkoły podstawowej? Czy w ogóle jeszcze je macie? Po co w ogóle wystawiać świadectwo ukończenia kolejnych klas? Przecież wiadomo, że skoro uczeń ukończył szkołę, to także zaliczył wszystkie klasy. Krystian Ostrowski (nauczyciel języka angielskiego) zatytułował prowokacyjnie swoją najnowszą książkę: „Czy szkoła musi być do du*y?”. Szkoła pomyślana jako miejsce przekazywania wiedzy, indywidualnej rywalizacji, zbiurokratyzowanego procesu kształcenia - tak. Można jednak szkołę pomyśleć inaczej, jako miejsce, w którym wiedzy używa się do rozwiązywania rzeczywistych (a nie wytworzonych na potrzeby podręcznika) problemów, jako miejsce uczenia się współpracy (co wcale nie jest łatwe), jako przestrzeń służącą budowie zaufania między ludźmi. W końcu, jak zauważył Seneka Młodszy „nie dla szkoły lecz dla życia się uczymy”.

Placówek, które podejmują się zmian w sposobie nauczania wciąż jest niewiele. Należy do nich SP w Dusocinie (gm. Grudziądz). Nie ma tu stopni (oprócz tych na koniec semestru) ani dzwonków. - To nieprawda, że nie można wprowadzić zmian, bo mamy system edukacji taki, a nie inny - mówi Jarosław Durszewicz, dyrektor szkoły. - Postawiliśmy na samodzielną pracę uczniów, często w zespołach, rozwiązywanie problemów, szukanie rozwiązań itp. Nauczyliśmy dzieci tego, jak się uczyć. Dziś, po dwóch latach, mogę powiedzieć, że taki sposób pracy, gdzie dominuje metoda projektu, przynosi świetne efekty. Nasi uczniowie nabrali wiatru w żagle.

Czytaj więcej w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 73% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.