Nasze Dobre Podkarpackie 2021. Jogurty naturalne ekologiczne z Jasienicy Rosielnej. Warto je mieć w codziennej diecie

Czytaj dalej
Fot. Materiały uczestnika konkursu
Urszula Sobol

Nasze Dobre Podkarpackie 2021. Jogurty naturalne ekologiczne z Jasienicy Rosielnej. Warto je mieć w codziennej diecie

Urszula Sobol

Jogurty naturalne ekologiczne z Jasienicy Rosielnej to produkt zgłoszony do konkursu Nasze Dobre Podkarpackie 2021 przez Okręgową Spółdzielnie Mleczarską w Jasienicy Rosielnej.

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Jasienicy Rosielnej regularnie zgłasza swoje produkty do konkursu Nasze Dobre Podkarpackie.

- Bierzemy udział w konkursie, ponieważ chcemy z naszymi artykułami dotrzeć do jak najszerszego grona konsumentów. To, co produkujemy jest podstawą codziennego menu w wielu polskich domach. Tym razem zgłosiliśmy jogurt naturalny ekologiczny - wyrób nie tylko smaczny, ale także bardzo zdrowy - mówi Kazimierz Śnieżek, prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Jasienicy Rosielnej.

Jogurty naturalne ekologiczne z Jasienicy Rosielnej produkowane są z najlepszego mleka, które pochodzi od dostawców z Podkarpacia.

Do wytwarzania jogurtów naturalnych ekologicznych używa się mleka ekologicznego pochodzącego z gospodarstw, które są pod ścisłą kontrolą jednostek certyfikujących.

Smaczne i zdrowe produkty

Jogurty naturalne ekologiczne otrzymywane są przez zakwaszenie mleka żywymi kulturami bakterii jogurtowych, co jest korzystne dla naszego zdrowia. Polecane są osobom dbającym o linię, jak również zwalczającym nadciśnienie tętnicze, miażdżycę i starających się zapobiegać osteoporozie.

Dodatkowo zalecany jest przy kuracjach antybiotykowych jako probiotyk, który jest bardzo pomocny w odbudowie naturalnej mikroflory jelit. Duża ilość wapnia zawartego w tych produktach gwarantuje budowę dobrego układu kostnego.

W jogurtach naturalnych oprócz składników odżywczych takich jak witaminy, minerały czy wysokowartościowe białka występują żywe kultury bakterii.

- Jestem zwolennikiem zdrowej i jak najmniej przetwarzanej żywności, dlatego produkty z logiem OSM Jasienica Rosielna posiadają tą właśnie czystą etykietę - podkreśla Kazimierz Śnieżek, prezes OSM Jasienica Rosielna. - Do produkcji poszczególnych asortymentów nie stosuje się konserwantów, sztucznych dodatków, wzmacniaczy smaku, barwników i zagęszczaczy. Dajemy gwarancję, że nasz nabiał nie zawiera negatywnie kojarzonych przez konsumentów dodatków do żywności.

Ze względu na tak liczne właściwości odżywcze jogurty naturalne naturalne ekologiczne powinny się znaleźć w codziennej diecie każdego człowieka.

Dodatkowo jogurty mają również szerokie zastosowanie w kuchni. Stanowią doskonałą bazę do sosów i dipów oraz ma zastosowanie do sałatek, deserów czy dań mięsnych.

Produkcja w sposób tradycyjny i ekologiczny

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Jasienicy Rosielnej posiada wdrożony i certyfikowany System Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności ISO 22000:2018, a wyroby ekologiczne pod nadzorem, firmy certyfikującej COBICO. Potwierdzeniem wysokich standardów produkcji są liczne certyfikaty, nagrody i wyróżnienia, jakie OSM otrzymuje za produkowane przetwory z mleka.

Warto wiedzieć!

OSM Jasienica Rosielna

OSM Jasienica Rosielna może poszczycić się ponad 90-letnią tradycją w produkcji nabiału.

Wyroby te charakteryzują się tzw. krótką (prostą) listą składników, minimalnym stopniem przetworzenia oraz tym, że są wytwarzane metodami tradycyjnymi. OSM Jasienica Rosielna to jedna z dwóch OSM na Podkarpaciu, której udało się nie tylko przetrwać, ale stworzyć nowoczesny zakład produkcyjny.

Urszula Sobol

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.