Nasz Kościół jest jak pacjent po zawale

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz
Marek Kęskrawiec

Nasz Kościół jest jak pacjent po zawale

Marek Kęskrawiec

W kwestii pedofilii powinniśmy posypać głowy popiołem, Kościołowi taka postawa nie zaszkodzi - mówi ks. dr hab. Robert Nęcek, kierownik Katedry Edukacji Medialnej w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

Czy podobało się księdzu profesorowi selekcjonowanie dziennikarzy przy wejściu do siedziby krakowskiej kurii na - dotychczas powszechnie dostępne - obchody rocznicy śmierci Jana Pawła II? Niektórych reporterów po prostu nie wpuszczono.

Kiedy byłem rzecznikiem prasowym archidiecezji krakowskiej nigdy czegoś takiego nie zrobiliśmy, dlatego że każdy dziennikarz ma prawo do uczestnictwa w życiu Kościoła i do zadawania, nawet trudnych, pytań. Opieraliśmy nasze kontakty z mediami o udzielanie informacji, a nie o kwestie stosunku poszczególnych dziennikarzy do wiary. Dlatego nawet dziennikarz niewierzący miał zawsze prawo do pytań i do wstępu na teren kurii.

Podczas rocznicy śmierci Jana Pawła II wstępu nie odmawiali oficjalni przedstawiciele kurii, ale mało znani Rycerze Jana Pawła II, panowie w czarnych uniformach. Kiedyś, by się mienić rycerzem, trzeba było się szlachetnie urodzić, wykazać męstwem jako giermek, odbyć ceremonię pasowania. Nie uważa ksiądz, że takie groteskowe „występy” jedynie zrażają ludzi do Kościoła?

Mój świętej pamięci tata mówił mi zawsze, że nie należy patrzeć na szyldy i nazwy, tylko na to, co naprawdę mówią i co robią konkretne osoby, reprezentujące te szyldy. Możemy wejść do siedziby Akademii Miłości i zastać tam nienawiść, a nawet dostać pięścią w twarz. To osoby świadczą o szlachetności szyldów, a nie słowa wypisane na banerach.

Tak przecież funkcjonowały sekty, które przybierały cudownie brzmiące nazwy, choć nie mam zamiaru porównywać Rycerzy JPII do sekty, chodzi mi raczej o mechanizm.

Dowiedz się, co o kondycji polskiego Kościoła sądzi ks. dr hab. Robert Nęcek.

Pozostało jeszcze 80% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Marek Kęskrawiec

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.