Nasi w setce najbogatszych Polaków [ranking]
Najnowszą listę „100 Najbogatszych Polaków 2016”, według tygodnika Wprost, otwierają dzieci pochodzącego z Bydgoszczy Jana Kulczyka.
Rok temu znany biznesmen był na pierwszym miejscu, a po nagłej śmierci jego wart 16,5 mld zł majątek odziedziczyły dzieci - Dominika i Sebastian. Perłą rodzinnego biznesu jest Ciech (z zakładami m.in. w Bydgoszczy, Inowrocławiu i Janikowie). Ostatnio jednak wokół firmy węszy CBA. Młodzi Kulczykowie szukają zaś spółek, które mogłyby wzmocnić pozycję Ciechu na rynku.
Z regionalnych bogaczy najwyżej, na 9. miejscu, są Roman i Grażyna Karkosikowie (posiadają 2,2 mld zł). Awansowali, rok temu byli na dwunastym. (2,1 mld zł). To jedni z największych polskich inwestorów giełdowych pracujący na pozycję w czołówkach rankingów najbogatszych od połowy lat 90 ubiegłego wieku. Najbardziej wartościowym składnikiem majątku Karkosików jest Boryszew (w podstrefie PSSE w Łysomicach; tworzywa sztuczne).
Na 58. miejscu (540 mln zł) znalazł się Krzysztof Grządziel, biznesmen i radny Włocławka. Rok temu zajął 59. (także z 540 mln zł). Co szósta zakrętka na butelce z alkoholem jest produkowana we włocławskiej spółce Guala Closures DGS, w której Grządziel posiada 30 proc. akcji. Teraz milioner skupia się na inwestycji w uzdrowisku Wieniec-Zdrój.
76. lokata należy do Kazimierza Herby (366 mln zł), współwłaściciela spółki Neuca w Toruniu (poprzednio na 89. z 311 mln zł). Neuca to największy w Polsce dystrybutor farmaceutyków. Na 80. miejsce trafiła Wiesława Herba (342 mln zł), współwłaścicielka firmy Neuca (rok temu na 94., 234 mln zł).
Zaraz za nią, na 81. pozycji, znalazł się Zenon Duszyński (340 mln zł), jeden z trzech założycieli Pesy. Pozostali dwaj, Tomasz Zaboklicki i Zygfryd Żurawski, są na 86. i 87. (obaj po 325 mln zł).
Współwłaściciele Pesy „zbiednieli”. W ubiegłorocznej edycji „100 Najbogatszych Polaków” majątek każdego był wyceniany na 540 mln zł. Zajmowali 58. lokatę.
Na słabszy wynik w 2016 roku zapewne wpływ miały problemy Pesy, ale za to bydgoska firma może wkróce skorzystać na programie Mateusza Morawieckiego Luxtorpeda2. Ma bowiem budować lokomotywy pod wynajem dla przewoźników towarowych.