Pierwszy w Polsce magazyn energii o mocy 0,75MW i pojemności 1,5MWh uroczyście otwarto na północy kraju.
To nieprawda, że wielkie rzeczy dzieją się w wielkich ośrodkach. Dowód? Instytut Inżynierii Elektrycznej Uniwersytetu Zielonogórskiego może pochwalić się wieloma sukcesami. Jak choćby tym ostatnim... Pierwszy w kraju magazyn energii elektrycznej otwarto w Pucku. Eksperci są zgodni, że wydarzenie to rozpoczyna nowy rozwój energetyki. Co wspólnego z tą inwestycją mają naukowcy ze wspomnianego instytutu UZ? Magazyn zbudowano w ramach projektu badawczo-rozwojowego realizowanego z funduszy programu Gekon (Generator Koncepcji Ekologicznych), wspólnej inicjatywy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). W projekcie tym uczestniczą naukowcy z UZ i Instytutu Energetyki z Gdańska.
Budżet całego projektu to niemal 20 mln zł, w tym Instytutu Inżynierii Elektrycznej UZ to 1,8 mln zł. Jak mówi dr hab. Robert Smoleński, prof UZ - magazyn składa się z dwóch kontenerów o wymiarach 12 m długości, 2,5 m szerokości i 3 m wysokości, a pojemność zainstalowanych w magazynie baterii, w technologii litowej, pozwoliłaby na zasilenie około 1000 odbiorców przez godzinę.
- Celem projektu jest utworzenie Lokalnego Obszaru Bilansowania (LOB), którego istotnym elementem jest uruchomiony magazyn energii - zauważa prof. Smoleński. - Lokalne bilansowanie, oparte o system magazynów energii, to jedno z istotnych zagadnień w zakresie zapewniania bezpieczeństwa energetycznego oraz wymaganych parametrów jakości energii elektrycznej dostarczanej do odbiorców. Magazynowanie energii elektrycznej jest szczególnie istotne w przypadku sterowania systemami o znacznym udziale źródeł odnawialnych o niestałej dostawie energii pierwotnej.
Pracownicy UZ uczestniczyli w merytorycznym przygotowaniu koncepcji projektu oraz w czasie powstawania obiektu. Wykonywali kompleksowe badania parametrów jakości energii elektrycznej przed zainstalowaniem magazynu w zróżnicowanej sieci elektroenergetycznej w okolicy Władysławowa, stanowiącej ciekawy poligon badawczy. Występują tu farmy wiatrowe, biogazownia, a planowana jest też budowa farmy fotowoltaicznej. Obecnie wykonuje się analogiczne badania po zainstalowaniu magazynu, które określą jego wpływ i potencjał w świadczeniu usług systemowych. W ramach projektu realizowane są też inne innowacyjne koncepcje, opracowane przez zielonogórskich naukowców. Pracownicy instytutu ubolewają, że ich sukcesy nie przekładają się na zainteresowanie bezpośrednio związanym z tymi zagadnieniami kierunkiem studiów - efektywność energetyczna”. A jego wybór to gwarancja ciekawej i dobrze płatnej pracy.