Największe bzdury o koronawirusie krążące w Internecie. Eksperci dementują fake newsy i teorie spiskowe na temat wirusa SARS-Cov-2
Czipy w testach i szczepionkach na koronawirusa, depopulacja za pomocą wirusa SARS Cov-2, spisek Billa Gatesa i możnych tego świata, którzy chcą zarobić na epidemii, maseczki które zagrzybiają układ oddechowy - zebraliśmy najczęściej pojawiające się w Internecie fake newsy na temat koronawirusa i poprosiliśmy specjalistów o komentarz. Lekarz, socjolog, ekonomista, farmaceuta, analityk służb specjalnych dementują największe bzdury i teorie spiskowe o koronawirusie i chorobie Covid-19, rozsiewane w internecie przez koronasceptyków.
Zobacz TOP 10 największych bzdur o koronawirusie i komentarze specjalistów:
[polecane]19886197,20069302[/polecane]
Skąd wziął się ten zalew fake newsów na temat koronawirusa?
– W temacie pandemii obserwujemy bezpardonową walkę komunikacyjną, w której wszystkie chwyty są dozwolone: z jednej strony powoływanie się na teorie spiskowe, a z drugiej - zrównywanie z opętaniem teoriami spiskowymi każdej krytyki wdrażanych obostrzeń anty-pandemicznych. To nie przypadek – to brutalny oręż komunikacyjny – podkreśla dr Roland Zarzycki, socjolog Collegium Civitas.
– Cała sytuacja ma także drugie dno. Osoby szczególnie obawiające się wirusa, uznające wdrażane regulacje za niedostateczne, alarmujące o niedocenianiu zagrożenia, szukają metod zdyskredytowania tych, którzy z kolei apelują o umiar w ocenie skali pandemii i tonują nastroje, wskazując na katastrofalne skutki gospodarcze wdrażanych obostrzeń – podkreśla dr Zarzycki – Metodą najłatwiejszą jest wrzucenie takich osób do jednego worka z tzw. płaskoziemcami. Oczywiście wśród koronasceptyków są także radykałowie powołujący się na teorie spiskowe, ale jest to zdecydowana mniejszość, nawet jeśli ich aktywność rzutuje na wizerunek całej frakcji. W przeważającej jednak liczbie koronasceptycy nawołują do przyjęcia rozwiązań umiarkowanych, jakie z powodzeniem stosuje się w Szwecji, gdzie, wbrew kasandrycznym wizjom rozwijanym w polskich mediach, prowadzi się politykę zdroworozsądkową i stabilną, nastawioną przede wszystkim na ochronę osób starszych i zagrożonych.
- Amplifikacja przekazu radykalnego to także narzędzie dyskredytowania koronasceptyków przez koronafobów - zauważa socjolog.
[polecane]20836099[/polecane]
[polecane]20847449[/polecane]