Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Największa bitwa Legionów. Bitwa a sprawa polska

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Paweł Stachnik

Największa bitwa Legionów. Bitwa a sprawa polska

Paweł Stachnik

4-6 lipca 1916. Trwa bitwa pod Kostiuchnówką na Wołyniu. Oddziały polskie bronią frontu przed przełamaniem przez Rosjan. To największe starcie, w jakim podczas I wojny uczestniczyły legiony.

We wrześniu 1915 r. I i III Brygady Legionów Polskich w pościgu za wycofującymi się oddziałami rosyjskimi przekroczyły Bug i weszły na Wołyń. Miesiąc później, pod koniec października, dołączyła do nich II Brygada, która transportami przez Stanisławów i Nadwórną przyjechała z Karpat, gdzie wcześniej walczyła.

W ten sposób, po raz pierwszy od początku wojny, wszystkie trzy brygady legionowe znalazły się razem, na jednym odcinku frontu. Całością dowodził generał c.k. armii Stanisław Puchalski.

Zanim jednak legioniści zajęli pozycje, musieli je sobie wywalczyć. We wrześniu 1. Pułk Piechoty uderzył na wieś Kostiuchnówkę i zajął ją, ale walki na swoim odcinku prowadził jeszcze przez miesiąc.

Z kolei w październiku ciężkie walki z Rosjanami stoczyły II i III Brygada. Na przełomie października i listopada żołnierze II Brygady w krwawych walkach zdobyli wzgórza wokół tej ukraińskiej wsi. Można powiedzieć, że była to pierwsza bitwa pod Kostiuchnówką. Druga odbędzie się za osiem miesięcy.

Spokój na Wołyniu

Po walkach zaczęła się wojna pozycyjna. Po obu stronach frontu wybudowano system polowych umocnień: okopów, ziemianek, schronów i rowów łącznikowych.

- Teren, o którym mówimy był bardzo podmokły, pokryty bagnami i rzeczkami, dlatego kopanie okopów było utrudnione. Najpierw budowano więc specjalny szalunek z drewna, a następnie wypełniano go ziemią, kamieniami i piaskiem i dopiero na tym stawiano zasadnicze umocnienia - wyjaśnia dr Tomasz Dudek, krakowski historyk, autor monografii bitwy zatytułowanej „Kostiuchniówka 1916”.

Czytaj więcej:

 • To, z czym legioniści mieli do czynienia w czerwcu było jednak tylko przygrywką do poważniejszego uderzenia.
 • Jaki był bilans trzydniowej bitwy pod Kostiuchniówką?
Pozostało jeszcze 85% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Paweł Stachnik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.