Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Najtajniejsza broń Adolfa Hitlera powstawała w barakach w Poznaniu

Czytaj dalej
Fot. EAST NEWS
Andrzej Dworak

Najtajniejsza broń Adolfa Hitlera powstawała w barakach w Poznaniu

Andrzej Dworak

Podczas II wojny światowej liczni naukowcy służyli swą wiedzą i umiejętnościami zbrodniczej Trzeciej Rzeszy, a ich laboratoria i centra doświadczalne były rozmieszczane także na terenach okupowanych.

W Wielkopolsce, w Poznaniu i okolicach, utworzono placówki mające przynieść Niemcom potworny oręż - broń biologiczną. Utajnione ściśle instytucje naukowe znajdowały się w Poznaniu-Pokrzywnie, Międzychodzie i Bielsku.

Zentralinstitut für Krebsforschung (Centralny Instytut Badań nad Rakiem) powstał w 1942, a pod tą nazwą krył się ośrodek badawczy nad rozwojem broni biologicznej. Prace nad tajną bronią nabrały tempa po klęsce Hitlera pod Stalingradem - czyli na początku 1943 . Przywódcy Trzeciej Rzeszy rozważali możliwość odwrócenia niekorzystnej sytuacji na froncie wschodnim dzięki broni biologicznej. Wróg miał zostać zarażony dżumą, której zarazki miały być przenoszone przez pchły szczurów zarażonych w laboratoriach wybudowanych w Kraju Warty.

Polakom wstęp wzbroniony. Kein Zutritt für Polen
Instytut działał przy Wydziale Medycznym Uniwersytetu Rzeszy w Poznaniu. Za utworzeniem uczelni w okupowanym Poznaniu obstawał Hitler, choć rozpatrywano także kandydaturę Krakowa. Reichsuniversität Posen otwarto 27 kwietnia 1941. Był to kolejny krok w zniemczaniu Wielkopolski i uczynieniu z niej okręgu Trzeciej Rzeszy.

Poznań wyglądał w czasie okupacji jak typowe niemieckie miasto - swastyki na budynkach, niemieckie tabliczki z nazwami ulic… Zachodnie terytoria Polski wcielono do Rzeszy w październiku 1939 roku, najpierw był to Reichsgau Posen przemianowany po kilku miesiącach na Warthegau, czyli Kraj Warty. Poznań jako stolica stał się centrum eksterminacyjnej polityki okupanta. Aresztowaniom i egzekucjom, deportacjom do obozów koncentracyjnych i na roboty w głąb Niemiec towarzyszyło gromadne wysiedlanie mieszkańców. Ich miejsce zajmowali Niemcy - ich liczba w Kraju Warty wzrosła czterokrotnie do 1944 roku, co trzeci mieszkaniec Poznania był Niemcem. Polacy mieli obowiązek pozdrawiać nowych mieszkańców, zdejmując nakrycie głowy, i ustępować im miejsca na ulicach, chodnikach i w miejscach publicznych. Nie mogli kupować owoców, mąki pszennej i ciast, a od 1942 roku warzyw. Mieli też zakaz kupowania ryb, alkoholu, papierosów i cygar. Polacy poniżej 28 lat i Polki poniżej 25 lat nie mogli zawierać ślubów. Niemcy narzucili też listę 16 imion, które można było nadawać dzieciom. Drugim zawsze musiały być Kazimierz lub Kazimiera. Na wejściach do parków wieszano tabliczki „Kein Zutritt für Polen”… To tylko kilka punktów z długiej listy zakazów i nakazów obowiązujących Polaków w Poznaniu, które wymienia dr Michał Krzyżaniak, autor pracy doktorskiej „Obraz bitwy o Poznań w 1945 r. w świetle dokumentów i materiałów niemieckich”.

Dla działań w kierunku rozwoju broni biologicznej Polacy przydawali się w charakterze królików doświadczalnych.

Placówki horroru: Nesselstedt, Birnbaum, Bielen
W 1939 w Nesselstedt (Pokrzywno, 7 km od centrum Poznania) Niemcy zajęli klasztor urszulanek Unii Rzymskiej. W 1943 roku wznieśli tam cztery baraki, w których prowadzili doświadczenia. Wyposażone były w gazoszczelne okna i drzwi, cele były wyłożone kafelkami i przystosowane do wykonywania zabiegów operacyjnych. W piwnicy jednego z baraków zainstalowany był piec krematoryjny.

Siedziba filii w Birnbaum (Międzychód) znajdowała się przy Adolf Hitler Strasse 8 (obecnie ul. 17 Stycznia). Działała pod nazwą stacji zwierzęcej i roślinnej Instytutu Fizjologiczno-Biologicznego (Physiologisch-Biologische Institut). Została zorganizowana wiosną 1944.

Filia instytutu mieściła się w budynkach dawnego gospodarstwa rybackiego w Bielen (Bielsko). Obejmowała budynki mieszkalne, chlew dla szczurów, laboratoria, budynki gospodarcze, szklarnie.

Pozostało jeszcze 51% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Andrzej Dworak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.