Najpiękniejsze plaże Hiszpanii. I wśród „katedr” można się opalać!
Fale suną jedna za drugą. Mniejsze i większe. Atakują bez chwili wytchnienia, bez sekundy odpoczynku. Uderzają z olbrzymią siłą i… giną, roztrzaskując się na potężnej skalnej ścianie. Im uderzenie mocniejsze, tym większy wodny pióropusz, tym wspanialsze widowisko. I tak w hiszpańskiej Galicji dzieje się od wieków.
Plaża kamiennych „katedr”
- To ich dzieło - Ania wskazuje na „kruche”, postrzępione skalne półki, występy, uskoki, grzędy, a także malownicze łuki, mosty oraz iglice wyłaniające się z morskiej otchłani. Czy coś takiego można byłoby stworzyć ludzką ręką? Który artysta podjąłby się tego zadania - zastanawia się nasza przewodniczka. A w Ribadeo działa tylko trzech mistrzów- morze, wiatr i słońce.
Nic więc dziwnego, że Playa de Las Catedrales uchodzi za jeden z cudów hiszpańskiego świata, cud tym piękniejszy, że każdego dnia inny. Można ją podziwiać z góry - z klifu i licznych punktów widokowych - ale także z poziomu wody, gdy jest odpływ. Brodząc w ostatkach wody można wtedy odkryć niezwykłe dzieła natury - nie tylko malownicze, niewidoczne z góry łuki i okna, ale także wybite przez wodę, przepiękne i mroczne jaskinie.
Jednak, aby móc podziwiać te wspaniałości, które stworzyła natura, trzeba - w lipcu, sierpniu i wrześniu, a także podczas wielkanocnego tygodnia - zarezerwować miejsce na specjalnej stronie internetowej.
Plaże - do wyboru, do koloru
Playa de Las Catedrales, choć cudowna i piękna, to niejedyna rajska plaża w Hiszpanii. Warto sprawdzić, np. jak wypoczywa się w takich miejscach jak Ses Illetes na Formenterze czy Las Canteras na Gran Canarii. Może skusi nas dziewicza El Cofete na Fuerteventurze, piękna La Concha w Donostia-San Sebastian lub Bolonia w andaluzyjskiej Tarifie.
Na pewno nie będziemy narzekać, gdy wybierzemy otoczoną sosnowym lasem Cala Bassa na Ibizie czy Cue w asturyjskim Llanes. - Z plaży Gran jest wspaniały widok na stare miasto oraz imponujące średniowieczne mury obronne - zachęcają gospodarze katalońskiego Tossa de Mar. Vigo szczyci się plażą Rodas, uznaną przez dziennik „The Guardian” za najlepszą na świecie. A to przecież zaledwie kilka powodów, kilka plaż, by wybrać się do Hiszpanii.
Jak wyjechać do Hiszpanii?
Od 21 czerwca wszyscy podróżni udający się do Hiszpanii z Polski - drogą lotniczą - zwolnieni są z obowiązku posiadania certyfikatu szczepienia, ozdrowienia lub wyniku testu.
- Utrzymany został natomiast obowiązek wypełnienia formularza kontroli sanitarnej. Dostępny jest on na stronie internetowej Spain Travel Health www.spth.gob.es - przypomina Anna Szenk z Biura Radcy ds. Turystyki Ambasady Hiszpanii w Polsce. I dodaje, że kod, który zostanie wygenerowany podczas tej operacji, będzie sprawdzany przed wejściem do samolotu, a zeskanowany - w punkcie kontrolnym na lotnisku w Hiszpanii.
Biuro Radcy ds. Turystyki przypomina również o tym, że na tej samej stronie internetowej znajduje się link do strony z aktualizowaną co tydzień listą krajów ryzyka. - Warto przed wyjazdem sprawdzić status kraju, z którego się podróżuje - zaznacza Anna Szenk.
Informacje dotyczące zasad podróżowania do Hiszpanii i obowiązujące na miejscu przepisy sanitarne można sprawdzić na stronie https://travelsafe.spain.info/pl. - Jeżeli potrzebujemy pomocy lub chcemy zgłosić nieprawidłowości przy wypełnianiu formularza sanitarnego, możemy to uczynić pod całodobowym numerem telefonu +34 910 50 30 50 lub za pośrednictwem maila spth@sanidad.--gob.es. - Zgłoszenia są przyjmowane w języku angielskim i hiszpańskim - zaznacza Anna Szenk.
Morze piasku...
Biały, żółty, kremowy, zielony, szary, a nawet czarny... Drobniutki jak mąka lub cukier puder, a może nieco grubszy? Jeśli ktoś lubi masaż kamieniami... i taką plażę odnajdzie bez trudu.
W Hiszpanii można wybrać nie tylko kolor i grubość piasku, ale także rodzaj fal, które będą obmywały nasze stopy. Wakacje możemy spędzić na wybrzeżu Morza Śródziemnego, ale także Morza Kantabryjskiego lub Oceanu Atlantyckiego. Wszędzie czekają urocze plaże...