Naciągacze wypadają z Programu Rodzina 500 plus
W życie wchodzą przepisy, które mają uszczelnić rządowy program wsparcia dla rodzin z dziećmi.
Pani Katarzyna z Opola pobiera pieniądze na dwójkę swoich dzieci, czyli w sumie tysiąc złotych. Miejskie Centrum Świadczeń zaakceptowało wniosek o wypłatę takiej kwoty, ponieważ opolanka napisała we wniosku, że samotnie wychowuje swoje pociechy. I że w związku z czym dochody formalnie trzyosobowowej rodziny pozwalają na wypłatę świadczenia również na pierwsze dziecko. Sęk w tym, że pani Katarzyna żyje w związku z ojcem dzieci.
- Formalnie nie jesteśmy małżeństwem. Ale dziś wiele par żyje w takich luźnych związkach - przyznaje kobieta.
I bardzo wiele z nich wykorzystuje ten fakt, by pobierać wyższe świadczenia z programu 500 plus. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zorientowało się jednak w tym, że zbyt wiele osób kombinuje i podaje nieprawdę we wnioskach. Dlatego wprowadzono pakiet zmian w programie, który w praktyce ma go uszczelnić. Przede wszystkim osoba deklarująca samotne wychowywanie będzie musiała mieć ustalone alimenty na rzecz dziecka od drugiego rodzica. W praktyce takie osoby jak pani Katarzyna będą musiały wyliczać dochód nie z trzech osób (mama plus dwoje dzieci) tylko z czterech (razem z ojcem). W wielu przypadkach kryteria dochodowe uniemożliwią pobieranie pieniędzy na pierwsze dziecko.
Ponadto nie będzie można sztucznie obniżać dochodu poprzez zmianę umowy z pracodawcą na niższą. Taka nowa umowa po prostu nie będzie honorowana przez OPS-y.
Gminy uszczelniają już od miesięcy
Samorządy już wcześniej, na własną rękę starały się uszczelniać program. W Kędzierzynie-Koźlu do ośrodka pomocy społecznej docierały informacje, że kilkadziesiąt rodzin może wydawać pieniądze z programu 500 plus na inne rzeczy, nie związane z wychowaniem dzieci.
Urzędnicy postanowili skontrolować w sumie 50 rodzin. Podczas sprawdzania wyszło na jaw, że niektórzy rodzice pobierali pieniądze, ale jednocześnie nie płacili za przedszkola. Urzędnicy zagrozili, że jeśli sytuacja się powtórzy, to pieniądze zostaną zabrane, a świadczenie będzie realizowane za pomocą bonów. Wszyscy, których upomniano, uregulowali należności. W efekcie nikomu nie wstrzymano wypłaty świadczeń.
W Brzegu dwóm rodzinom zabrano pieniądze i dostają bony.
- Jest na nich adnotacja, że nie można za nie kupować alkoholu, ani wyrobów tytoniowych - tłumaczy Wioletta Marszałek z Urzędu Miasta w Brzegu.
Urzędniczka przyznaje, że informacje o niewłaściwym wykorzystaniu pieniędzy pochodzą głównie z anonimowych donosów sąsiadów.
- Wszystkie takie wiadomości są dokładnie sprawdzane - podkreśla.
Liczba beneficjentów 500 plus może się zmniejszyć
Chodzi przede wszystkim o rodziny, które pobierają pieniądze na jedno dziecko. Dziś często matki deklarują, że samotnie je wychowują, chociaż w rzeczywistości jest inaczej.
- Po uszczelnieniu systemu liczba beneficjentów programu zmniejszy się nawet o kilka procent. Chociaż trudno powiedzieć dokładnie o ile - mówi Danuta Ceglarek, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu. Według urzędników druga z najważniejszych zmian, to zapis, który mówi, że po wejściu w życie nowych przepisów nie będzie możliwe obniżanie wynagrodzenia tylko po to, by otrzymywać 500 plus.
Nie będzie utraty dochodu
Wcześniej zdarzały się przypadki, że pracownik się zwalniał, a następnie ponownie podpisywał umowę z tym samym pracodawcą, tyle że z niższą pensją. Dzięki temu mógł otrzymać 500 plus także na pierwsze dziecko. Teraz, jeśli nowa, gorsza umowa o pracę z tym samym pracodawcą zostanie podpisana w ciągu trzech miesięcy od rozwiązania poprzedniej, nie będzie to traktowane jako utrata dochodu.
Przypomnijmy, że od 1 sierpnia należy składać nowe wnioski o pieniądze z programu. Powinny je złożyć zarówno rodziny, które chcą dołączyć do rządowego programu jak i te, które są zainteresowane kontynuowaniem korzystania z wsparcia. W obu przypadkach należy pamiętać, że prawo do świadczenia jest ustalane na okres świadczeniowy, obejmujący pełny rok - od 1 października danego roku do 30 września kolejnego roku. Jedynie pierwszy, trwający jeszcze okres jest dłuższy. Rozpoczął się bowiem wcześniej, bo 1 kwietnia 2016 roku, kiedy program „Rodzina 500 plus” oficjalnie wystartował.
Programem „Rodzina 500 plus” w województwie opolskim objęto już 83 498 dzieci. Od 1 kwietnia 2016 r., do rodzin w województwie trafiło 602 192 178 zł.
Wojewoda opolski uruchomił infolinię pod którą wszyscy zainteresowani mogą się dowiedzieć szczegółów. Pod numerem telefonu 77 45 24 500 od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 14.00, pracownicy OUW odpowiedzą na pytania związane z programem i nowymi zapisami w ustawie. Urzędnicy zachęcają także do odwiedzania podstrony www.500plusopolskie.pl, na której są wszelkie informacje na temat programu.