Na „zakręcie mistrzów” stoi fotoradar. Pierwszy w Katowicach

Czytaj dalej
Fot. Dorota Niećko
Dorota Niećko

Na „zakręcie mistrzów” stoi fotoradar. Pierwszy w Katowicach

Dorota Niećko

Najsłynniejszy zakręt w Katowicach doczekał się fotoradaru. Zjazd z DK 86 na A4 to miejsce, gdzie dochodzi do 70 kolizji rocznie.

Żółty fotoradar stoi na zakręcie mistrzów od piątku 28 października. Przez pierwsze dni miał być testowany, ale kierowcy informują, że „już błyska” i fotografuje tych, którzy jadą za szybko. To jednocześnie pierwszy żółty fotoradar w Katowicach. Poza zjazdem z DK 86 w A4, pomiar prędkości prowadzony jest na Chorzowskiej, ale tu jest urządzenie mobilne.

Zjazd na A4 to słynny zakręt mistrzów. Nie ma tu wielu wypadków, ale kolizji - tak. W ubiegłym roku było ich 79, rok wcześniej - 71. GDDKiA już rok temu, po fatalnym weekendzie, kiedy na zakręcie mistrzów doszło do ponad 10 kolizji zapowiedziała, że zamontuje tu urządzenie do pomiaru prędkości. Zaś policja, poproszona o zaopiniowanie takiego rozwiązania, pomysłowi przyklasnęła. W efekcie Inspekcja Transportu Drogowego fotoradar zamontowała.

- Nie było tu na szczęście żadnego śmiertelnego wypadku, ale ranni - tak - przyznaje podinspektor Aleksandra Nowara, rzecznik śląskiej policji. - Liczba kolizji jest zatrważająca. Opiniowaliśmy projekt, czy postawić fotoradar. Uznaliśmy, że podniesie bezpieczeństwo.

Kto najbardziej zyska na fotoradarze na "zakręcie mistrzów" w Katowicach?

Dlaczego zakręt mistrzów jest tak feralny? Po pierwsze dlatego, że węzeł Murckowska to jedno z najbardziej zatłoczonych miejsc w Katowicach. Wedle szacunków każdej doby przejeżdża tędy około 100 tys. pojazdów. Po drugie, to tak naprawdę dwa zakręty. O ile pierwszy jest łagodny, i obowiązuje na nim ograniczenie do 70 kilometrów na godzinę, o tyle drugi jest ostrzejszy i ograniczenie jest do 50 km. Wystarczy, że pada deszcz, a samochody tańczą na jezdni i uderzają w barierki. Wedle kierowców, winna jest geometria drogi, a może i rodzaj nawierzchni. Wedle policji i drogowców - prędkość. Zakręt mistrzów doczekał się nawet swojego fanpage’a na Facebooku („Czy był dziś wypadek na zakręcie mistrzów w Katowicach?”). Ma ponad 11 tys. fanów. Kierowcy ostrzegają się nawzajem przed utrudnieniami i robią zdjęcia korków i roztrzaskanych aut. Przypomnijmy, że cały węzeł Murckowska przeszedł już wielką przebudowę. Remont trwał od 2007 do 2009 roku.

[Czytaj także: Fotoradar na zakręcie mistrzów w Katowicach. Ma działać od listopada 2016. To przez masę kolizji

*Sprawdź, czy możesz zostać policjantem TEST PSYCHOLOGICZNY
*Darmowe przeglądy samochodów na stacjach diagnostycznych LISTA STACJI
*Rondo Lecha i Marii Kaczyńskich zamiast Ronda Ziętka? ZAGŁOSUJ W SONDZIE
*Inauguracja 500-lecia Reformacji na uroczystościach w Cieszynie ZDJĘCIA GOŚCI
*Terminator z Sosnowca trafiony 17 kulami rzucił się na policjantów

Śląskie cmentarze to miejsca lekcji historii. Nie zapominajmy o zmarłych

Dorota Niećko

Komentarze

8
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

cele

strach tam jechać,rypie foty pomarańczowym okiem jak z karabinu maszynowego.Miałem 55 ,inni obok mnie ze 60 a on mryga jak pogłupiały.

celebryta

strach tam jechać,rypie foty pomarańczowym okiem jak z karabinu maszynowego.Miałem 55 ,inni obok mnie ze 60 a on mryga jak pogłupiały.

celebryta

strach tam jechać,rypie foty pomarańczowym okiem jak z karabinu maszynowego.Miałem 55 ,inni obok mnie ze 60 a on mryga jak pogłupiały.

gratuluję pomysłodawcy. ..

Fotoradary postawiony max 20 m za ograniczeniem prędkości do 50 ....z 70km....proszę mi wyjaśnić ...jak można wyhamować do 50 na tak krótkim odcinku? To albo dbamy o bezpieczeństwo i stawiamy znaki i fotoradar w logicznym układzie albo zdzieramy kasę z kierowców

Gość

Fajne! Źle jest postawiony i zrobił mi zdjęcie !!!!!! Jak mam zwolnić z 70km/h do 50 km/h na tak krótkim dystansie ??????????

zigarett

Kiedy polska wprowadzi automaty papierosowe na ulicach? Chyba polacy sa zbyt nisko kulturalni zeby cos takiego funkcjonowalo.

Anonim

Pomiar prędkości jest źle ustawiony, fotoradar stoi pomiędzy znakami 70 a 50, jechałem 53 i zrobił zdjęcie w strefie gdzie można jechać 70

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.