Agnieszka Romanowicz

Na wzór Szlachetnej Paczki

Ekipa z podstawówki w Grucznie zaangażowana w pomoc ubogiej rodzinie. Działali wspólnie z gruczeńskim gimnazjum. Fot. SP Gruczno Ekipa z podstawówki w Grucznie zaangażowana w pomoc ubogiej rodzinie. Działali wspólnie z gruczeńskim gimnazjum.
Agnieszka Romanowicz

Dzięki szkołom z Gruczna uboga rodzina z nadzieją rozpoczęła nowy rok.

- Nasza szkoła przez dwa lata angażowała się w akcję Szlachetna Paczka i pewnie w minionym roku byłoby podobnie, gdyby nie sugestia rodziców naszych uczniów. Sami wskazali rodzinę w wielkiej potrzebie - mówi Brygida Klimczak, pedagog ze Szkoły Podstawowej w Grucznie.

To matka samotnie wychowująca troje dzieci, które uczęszczają, bądź uczęszczały do gru-czeńskich placówek.

- Pierwszy raz działaliśmy z gimnazjum. Wspólnymi siłami udało się nam zdziałać naprawdę dużo - podkreśla pedagog.

Objęta opieką rodzina mieszka w jednopokojowym mieszkaniu z kuchnią. Budynek, który zajmują ma bardzo długą historię. Świadczyły o niej m.in. okna, przez które w mroźne dni matka nocami musiała czuwać przy piecyku.

- W ich domu jest już ciepło dzięki pomocy firmy Lumifil ze Świecia, która podarowała i zamontowała dwa nowe okna. Jesteśmy ogromnie wdzięczni za tak hojne wsparcie - mówi Brygida Klimczak.

Ale to nie koniec darów, które trafiły do samotnej matki. - Pralka (kobieta prała na tarce - przyp. red.), garnki, sztućce, obrusy, firanki, koce, pościele, ręczniki - każdy pomagał, jak może. Bogatsi dawali więcej, ale w pomoc włączali się też biedniejsi. Kupowali cokolwiek, choćby cukierki dla dzieci. Jesteśmy pod wrażeniem ich postawy, zgodnej zresztą ze słowami patrona naszych szkół Jana Pawła II, który mówił, że „człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.

Kobieta, która doświadczyła wielkości darczyńców z Gruczna nie kryła wzruszenia.

- W podziękowaniu napisała, że jeszcze nigdy nikt tak jej nie pomógł. Była bardzo szczęśliwa, wielokrotnie dziękowała - relacjonuje pedagog i zapowiada, że podziękowania tej pani będą umieszczone na stronie internetowej szkoły i na szkolnej tablicy. - By dzieci mogły być dumne z tego, że to szczęście było możliwe dzięki im i ich rodzicom - mówi pedagog.

Wiosną szkoły chcą się włączyć w remont mieszkania samotnej matki. Nie ma tam toalety, podłogi są przegnite. Gdy się ociepli, będziemy informować, jak można wesprzeć wspaniałą akcję w Grucznie.

Agnieszka Romanowicz

Bardzo lubię pisać i jestem wyczulona na krzywdę - to główne powody, dla których zostałam dziennikarką. Na co dzień piszę o wszystkim, a moje działki w „Gazecie Pomorskiej” to zdrowie psychiczne, uchodźcy, gaz łupkowy i pszczelarstwo. Interesuję się architekturą i kocham wieś.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.