Na wsi też będzie można surfować na całego

Czytaj dalej
Fot. Józef Piasecki
Józef Piasecki

Na wsi też będzie można surfować na całego

Józef Piasecki

Dwa realizowane właśnie projekty zapewnią mieszkańcom miejscowości w gminie Kożuchów dostęp do szybkiego internetu.

Burmistrz Paweł Jagasek spotkał się już w połowie sierpnia z profesjonalną firmą w sprawie powstania sieci internetowej, światłowodów, na terenach sołectwa Mirocin Dolny, Mirocin Średni, Mirocin Górny, Broniszów i Radwanów.
Sprawą podczas ostatniej sesji zainteresował się radny Jacek Niezgodzki, chcąc dowiedzieć się, jakie koszty w związku z tym poniosą mieszkańcy tych miejscowości. Burmistrz stwierdził, że jeszcze tego nie wiadomo. - Jednak jeżeli firma będzie walczyć o nowych klientów, to stawki nie powinny być wysokie. Zresztą będzie oferta jeszcze innych usług: w pakiecie ma być m.in. telewizja cyfrowa. Przypomnę, że w innej części gminy Kożuchów (Lasocin, Solniki), będzie też projekt finansowany i wykonywany – mówi P. Jagasek. Chodzi o tzw. białe skrzynki, które przez wiele lat stały puste. - Nie było wówczas drugiego etapu projektu, dla odbiorców indywidualnych.

Łącza internetowe doprowadzono jedynie do miejscowości. Teraz jest pomysł i znalazły się środki finansowe na to, żeby poprowadzić go już do prywatnych posesji. Na tych terenach także powstanie sieć światłowodów. W tej chwili negocjujemy jeszcze korzystną dla nas umowę – zapewnia radnych burmistrz Jagasek.

W Mirocinie Dolnym istnieje szkoła podstawowa i jednostka ochotniczej straży pożarnej. Strażacy są także w Broniszowie. W Mirocinie Dolnym i Górnym są świetlice wiejskie. – Mamy wstępną obietnicę na doprowadzenie światłowodów do tych instytucji użyteczności publicznej. Za przysłowiową złotówkę mielibyśmy w tych miejscach internet. Nawet tablice interaktywne, które pojawią się w szkołach potrzebują odpowiednich parametrów prędkości przepływu internetu – argumentuje Paweł Jagasek.

Piotr Maciąg, kierownik wydziału Funduszy i Rozwoju w kożuchowskim magistracie informuje, że część inwestycji odbędzie się w ramach programu centralnego „Polska Cyfrowa”, finansowanego ze środków ministerialnych. Firma otrzymała dofinansowanie na położenie infrastruktury światłowodowej. Usługi będzie świadczyć jednak na warunkach rynkowych. Przepustowość gwarantowana Internetu będzie wynosić minimum 100 mb/s, co jest niespotykane w tej części województwa. Jeżeli firma zaznaczyła we wniosku, że wykonają określoną ilość kilometrów połączeń sieci światłowodowej i będzie świadczyć usługi zewnętrzne, to ona ponosi całkowitą odpowiedzialność. Prace są zaawansowane i mają być zakończone do końca przyszłego roku – wyjaśniał P. Maciąg.

Projektowana sieć, o co dopytywał radny Adrian Pikulski, będzie prowadzona prawdopodobnie w pasie drogowym.
Sekretarz gminy Magdalena Zwolińska przekazuje już do sołectw plakaty oraz kwestionariusze dla mieszkańców w tej sprawie.

Józef Piasecki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.