Na urlopie chce nam się czytać. Królują mroczne kryminały
Rok do roku po książki sięga coraz mniej Polaków. Dobra wiadomość jednak jest taka, że w wakacje te statystki znacznie się poprawiają.
Tak przynajmniej jest w Kujawsko-Pomorskiem. Regionalne biblioteki i ich filie w letnich miesiącach przeżywają oblężenie. Sprawdziliśmy, co mieszkańcy naszego województwa najchętniej czytają w czasie urlopów. - Nie będzie zaskoczeniem, że na wakacje czytelnicy chętniej sięgają po książki lekkie - mówi Jolanta Włodarska z wypożyczalni Fabula Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy. - Dominuje literatura obyczajowa, również taka z wątkami miłosnymi. Bezkonkurencyjne są jednak kryminały.
Po nazwiska jakich autorów sięgamy najczęściej?
- Niesłabnącą popularnością cieszą się Katarzyna Bonda, Remigiusz Mróz, a także Ryszard Ćwirlej - odpowiada Włodarska. - Czytelnicy poszukują też nowości i bestsellerów. Staramy się więc na bieżąco uzupełniać zapasy.
Co ciekawe, wbrew pozorom młodzi ludzie właśnie w wakacje częściej niż zwykle odwiedzają wypożyczalnie. - Młodzież najchętniej wypożycza fantastykę - mówi z kolei Katarzyna Kowalczyk z filii nr 16 toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej. - Nieco starsza sięga też po sensację i kryminały. Niesłabnącą popularnością cieszą się książki Stephena Kinga i Mary Higgins Clark.
- Co ciekawe, na fali jest znów seria książek o przygodach Harry’ego Pottera - mówi natomiast Katarzyna Karwat z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koronowie. Tam również w wakacje ruch się wzmaga. - Czytelnicy robią zapasy na urlopy, pojawiają się także czytelnicy „sezonowi” , czyli właściciele działek, spędzający lato na przykład w Pieczyskach czy Samociążku.
A co się tam najlepiej czyta? - Beletrystyka i polskie powieściopisarki - Katarzyna Michalak, Agnieszki Lingas-Łoniewska, Magdalena Kordel, Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Monika Szwaja czy Katarzyna Grochola - odpowiada Karwat.
Nie kończy się także nasza miłość do kryminałów skandynawskich. - Półki z tymi książkami są wymiecione - opowiada Marlena Sobczyńska, kierownik wypożyczalni dla dorosłych Biblioteki Miejskiej im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. - Widać też, że w wakacje sporym zainteresowaniem cieszą się książki podróżnicze i reportaże. Wiele osób wybiera także biografie. Czytelnicy bardzo często szukają u nas również nowości.
W księgarniach natomiast latem najczęściej pytamy o przewodniki. - Szczególnie o te po Polsce - mówi pracowniczka jednej z bydgoskich księgarń. - Większym wzięciem cieszą się też mapy i - co ciekawe - książki kucharskie.
- 10 proc. osób przeczytało w ubiegłym roku 7 lub więcej książek
- 41 proc. badanych odpowiedziało, że w ich domu - nie licząc podręczników - nie ma książek
- 25 proc. osób mówi, że w 2016 roku czytało co najmniej fragment jednej książki
- 16 proc. osób deklaruje, ze w 2016 roku nie przeczytało ani jednej gazety czy czasopisma
- 31 proc. - tylu emerytów i rencistów czytało książki w 2016 roku
- Ponad 34 tysiące - tyle tytułów zostało opublikowanych w Polsce w 2016 roku
Szukamy również audiobooków. Dlaczego? - Jadąc na wakacje dużo czasu spędzamy w samochodzie. A czas najlepiej umilają wtedy właśnie audiobooki - mówi Magdalena, 33-letnia pracowniczka branży IT z Torunia. - Najbardziej lubię słuchowiska, jak np. kolejne części serii o Wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego. W ruch idą też książki Ryszarda Kapuścińskiego. W tym roku planuję przesłuchać całego „Złego” Leopolda Tyrmanda.