Na ukraińskim froncie. Jak wygląda okopowa rzeczywistość?

Czytaj dalej
Fot. AFP/EAST NEWS
Agaton Koziński

Na ukraińskim froncie. Jak wygląda okopowa rzeczywistość?

Agaton Koziński

Na Ukrainie ogłoszono stan wojenny. Czy tamtejsza armia jest gotowa po raz kolejny stanąć w oko w rosyjskimi separatystami, albo z rosyjskim wojskiem? Żołnierze zapewniają, że są gotowi walczyć do końca.

Strach. Nikt o nim nie mówi, ale czuje go każdy. Mimo że znamy sytuację, wiemy, że jest spokojnie, mimo że nasi gospodarze są uśmiechnięci, wręcz zrelaksowani, atmosfera robi się napięta. Tym bardziej napięta, im bardziej zbliżamy się do frontu.

Październik, jedziemy busem z Kramatorska do Awdijiwki. Grupa dziennikarzy z Polski, która przyjechała na Ukrainę na zaproszenie Rady Polityki Międzynarodowej „Ukrainian Prism”. W planach pobytu wizyta na froncie, w okolicach Awdijiwki. Po drugiej stronie frontu - zajęty przez rosyjskich separatystów Donieck.

Półtora miesiąca temu, gdy tam byliśmy, sytuacja w żaden sposób nie przypominała obecnej. Nie było napięć, wymian ognia, od dawna nie słychać było o żadnych próbach działań ofensywnych żadnej ze stron. Ale też dobrze każdy z nas wiedział, że to chwilowe. Że taka sytuacja, jaka miała miejsce w Cieśninie Kerczeńskiej kilka dni temu, może się zdarzyć w każdej chwili i w każdym miejscu rosyjsko-ukraińskiego frontu. Także w tym miejscu, w którym właśnie przebywaliśmy.

Na wyprawę jesteśmy dobrze przygotowani. Naszą grupę podzielono na trzy mniejsze, każda jedzie na inny odcinek frontu. Dostajemy kamizelki kuloodporne i teflonowe hełmy. Jako przewodnik jedzie z nami doświadczony żołnierz. Już na miejscu opiekują się nami żołnierze stacjonujący w danym miejscu. Robią to bardzo troskliwie - do tego stopnia, że po ponad godzinnym spacerze okopami poczęstowali nas jeszcze kawą i wojskowymi herbatnikami.

Uprzedzając wypadki: w ciągu pobytu na froncie nie wydarzyło się kompletnie nic. Świeciło piękne słońce, atmosfera była leniwa, właściwie sielska. Nie padł ani jeden strzał, nawet gdzieś w oddali. A jednak pobyt tam był przeżyciem wstrząsającym. Jednym z tych doświadczeń, które zostają w pamięci do końca życia. Wbijający się w pamięć i w serce tak głęboko, że ślad po nim zostanie na zawsze.

Dlaczego? Bo dosłownie wszystko, co w tych okopach zobaczyłem, było brutalnie realne. To była moja pierwsza wizyta na linii frontu, nigdy wcześniej nie widziałem okopów, umocnień, bunkrów, śladów po prowadzonym wcześniej ostrzale. Nagle to wszystko staje przed oczami. Pierwsze skojarzenie - dokładnie tak jak filmach. Każdy z nas widział setki, tysiące filmów wojennych, od „Czterech pancernych i psa”, przez „Szeregowca Ryana”, „Hurt Locker”, po „Przełęcz ocalonych” i „Do zobaczenia w zaświatach”. I trzeba przyznać, że scenografowie odwalili w nich kawał solidnej roboty: na prawdziwym froncie wszystko wygląda identycznie.

Tylko emocje całkowicie inne. Nawet najbardziej brutalne sceny w kinie, takie, które wciskają w fotel i zmuszają do zasłonięcia oczu rękami, ogląda się jednak ze spokojem i świadomością, że od tej rzeczywistości oddziela nas ekran kinowy. Teraz tej bariery nie ma. I właśnie to sprawia, że zwykły spacer po linii frontu staje się tak dramatyczny.

Pozostało jeszcze 57% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Agaton Koziński

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.