Na Podkarpaciu wzrosną pensje. I kto za to zapłaci?

Czytaj dalej
Fot. K.Kapica
Andrzej Plęs

Na Podkarpaciu wzrosną pensje. I kto za to zapłaci?

Andrzej Plęs

Na Śląsku i w Wielkopolsce pensje galopująco rosną, w „Polsce B” ledwie raczkują wzwyż. Ekonomiści wieszczą, że i na Podkarpacie presja płacowa wkrótce dotrze. Czego część tutejszych przedsiębiorców może nie wytrzymać.

Śląsk i Wielkopolska to przemysł, a przy obecnym rozmachu gospodarki przemysł gwałtownie potrzebuje ludzi. Ludzi na rynku pracy już prawie nie ma, bo 7 proc. bezrobocia to tzw. bezrobocie higieniczne, margines, który rynkowi pracy pozwala się nie załamać. Chyba nie pracują już tylko ci, którzy pracować nie chcą, albo nie pozwala im na to stan zdrowia, a rozpędzona gospodarka wciąż potrzebuje ludzi.

Polityka się zachwyca: zlikwidowaliśmy bezrobocie! Płace rosną! Sukces Polski! Stowarzyszenia pracodawców alarmują: gospodarka pędzi, więc jest dobrze, płace rosną, też dobrze, tylko to może być w przyszłości bardzo kosztowny sukces, bo w ekonomii nic nie ma za darmo. Sukces też kosztuje. Obecny może mieć odroczony termin płatności.

Ubogi (jeszcze?) krewny

Średnia płaca mieszkańca Śląska wzrosła o prawie 9 proc. w ciągu roku. Jak informuje Urząd Statystyczny w Rzeszowie, średnia płaca na Podkarpaciu wzrosła w tym samym czasie o 5,7 proc. Tu najszybciej rosły płace pracowników administracyjnych, związanych z handlem, usługami motoryzacyjnymi i komunalnymi. Jeśli średnia płaca w Polsce w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu wyniosła 4492,63 zł brutto (jak wyliczył Główny Urząd Statystyczny), to na Podkarpaciu zarabia się średnio 3745 zł brutto - jak podaje Urząd Statystyczny w Rzeszowie. Jesteśmy o kilka setek za średnia krajową i około tysiąca złotych miesięcznie brutto za „średnią śląską”. Choć - zapowiadają ekonomiści - te dysproporcje będą coraz mniejsze, bo i na Podkarpacie zacznie docierać presja płacowa. I nie wszyscy mają powody do radości.

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.:

 • dlaczego na Podkarpaciu presja na poziom płac jest mniejsza
 • jaki wpływ na płace może mieć program "500+"
 • jakie są skutki "wojny o pracowników"
Pozostało jeszcze 80% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Andrzej Plęs

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.