Na Podkarpaciu kierowcy masowo tracą prawo jazdy za zbyt szybką jazdę w terenie zabudowanym

Czytaj dalej
Fot. Marzena Bugala-Azarko / Polska Press
Bartosz Gubernat

Na Podkarpaciu kierowcy masowo tracą prawo jazdy za zbyt szybką jazdę w terenie zabudowanym

Bartosz Gubernat

Już ponad 1300 kierowców w województwie podkarpackim straciło w tym roku prawo jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o więcej niż 51 km/h. Dodatkowo każde takie wykroczenie jest karane 10 punktami karnymi i w najlepszym wypadku mandatem w wysokości 500 zł. Wiele spraw policjanci kierują jednak do sądów, które za piractwo drogowe wymierzają znacznie surowsze kary.

Przekroczenie prędkości to najpowszechniejsze wykroczenie i najczęstsza przyczyna wypadków na polskich drogach. Zgodnie z obowiązującym taryfikatorem mandatów można za nie dostać jednak najwyżej 500 zł mandatu i 10 punktów karnych. Maksymalna wysokość mandatu dotyczy kierowców, którzy zostaną zatrzymani na jeździe o 51 km/h i więcej niż pozawala na to ograniczenie.

Zdaniem wielu ekspertów mandat jest zbyt niski w stosunku do zagrożenia, jakie powoduje tak szybka jazda. Dlatego policja od dawna sugeruje konieczność podniesienia kar, ale ponieważ to decyzja bardzo niepopularna politycznie, żadna z opcji rządzących krajem przez ostatnie lata nie zdecydowała się na taki ruch.

W 2015 roku wprowadzono jednak dodatkową sankcję. Kierowca, który przekroczy prędkość w terenie zabudowanym o 51 km/h lub więcej zostaje ukarany dodatkowo zatrzymaniem prawa jazdy na trzy miesiące.

- W tym czasie nie może jeździć samochodem, a jeśli zostanie na tym przyłapany, kara jest przedłużana do 6 miesięcy i sprawa trafia do sądu. Zatrzymanie kierowcy za kółkiem po raz kolejny w tym okresie kończy się utratą uprawnień. Oznacza to, że aby wrócić za kierownicę, musi od nowa zdać egzamin na prawo jazdy

– mówi kom. Paweł Grześ z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Pozostało jeszcze 57% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Bartosz Gubernat

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.