Na grodkowskich „Dołach” rodziły się sportowe legendy

Czytaj dalej
Fot. Ze zbiorów Waldemara Kwarty
Jarosław Staśkiewicz

Na grodkowskich „Dołach” rodziły się sportowe legendy

Jarosław Staśkiewicz

Historia motocrossu to kawałek historii Grodkowa.

W Izbie Pamięci Ziemi Grodkowskiej można oglądać wystawę zdjęć i pamiątek poświęconych dziejom motocrossu. Powstała w 1956 roku sekcja motocyklowa zrodziła się z pasji fanów motoryzacji i dzięki pasji takich ludzi nadal działa.

- Ostatnie lata były trochę chudsze, ale mimo wszystko klub trwał i trwa, podczas gdy potęgi z Mysłowic, Cieszyna, Czerwion­ki znikały, kiedy tylko kończyły się pieniądze - podkreśla Waldemar Kwarta, który przez 18 lat ścigał się w barwach grodkowskiego klubu. - A u nas prawie nigdy pieniędzy nie było, albo były małe, ale mimo to Grodków kojarzy się w świecie sportu właśnie z motocrossem i piłką ręczną.

W 1975 roku na torze przy ul. Traugutta po raz pierwszy rozegrano eliminacje mistrzostw Polski, a „Doły” jak nazywano to miejsce, były jednym z najpopularniejszych obiektów motocrossowych w kraju.

To zasługa wielu pasjonatów ze Stanisławem Kwartą na czele, który sportowi motorowemu poświęcił całe życie. - Jeszcze na dwa dni przed śmiercią tato pisał petycję o przekazanie motocykli po rozwiązanych wojskowych klubach - wspomina pan Waldemar. - Dostaliśmy 9 „cezetek” z przydziału, choć on sam tego momentu nie doczekał.

Rodzinne tradycje kontynuował Janusz Kwarta, który wspólnie z bratem najmocniej zaangażował się w przygotowanie efektownej wystawy w ratuszu (czynnej do 7 października).

60 lat obchodzi w tym roku grodkowski motocross, który może się poszczycić wieloma sukcesami. Łącznie z tytułami mistrza Polski z lat 90., kiedy klub miał sponsora w postaci Tortexu, a na jego czele stał Adam Bukaczewski. Dziś prezesem AMK Grodków jest Andrzej Seremet.

Jarosław Staśkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.