Na dziesięć minut zostawimy auta za darmo. Potem trzeba będzie zapłacić
Wygląda na to, że w sprawie płatnego parkowania na bydgoskim lotnisku nic się nie zmieni.
Niedawno pisaliśmy na temat płatnych miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych przy Porcie Lotniczym Bydgoszcz. O interwencję poprosił nas Czytelnik. Niestety, wszystko wskazuje na to, że w tej kwestii nic się nie zmieni.
Niby niedużo, ale ...
- Jakiś czas temu pojechałem na lotnisko, by odebrać syna i spotkało mnie niemałe zaskoczenie. Korzystam z miejsc dla osób niepełnosprawnych, a mimo to naliczono mi opłatę w wysokości 7 zł. Niby niedużo, ale przecież nie po to opłacam Kartę Parkingową, żeby jeszcze dodatkowo płacić za zostawienie samochodu. Zwłaszcza, że w wielu miejscach za granicą parkingi dla osób niepełnosprawnych są darmowe, także na lotniskach – podkreśla pan Marek.
W sprawie przywrócenia zasad naliczania opłat za postój na „kopertach” interpelację do marszałka województwa kujawsko-pomorskiego złożył jeden z bydgoskich radnych.
- Na razie nic więcej nie możemy zrobić, ponieważ w większości - w około 70 procentach - lotnisko jest własnością samorządu wojewódzkiego. Do Bydgoszczy należy jedynie około 20 proc. - słyszymy.
Zmian raczej nie będzie
O stanowisko zapytaliśmy Piotra Całbeckiego, marszałka województwa.
- Regulamin parkingu Portu Lotniczego Bydgoszcz SA przewiduje możliwość bezpłatnego parkowania w obrębie parkingu „P1” dla wszystkich kierowców (do dziesięciu minut - przyp. aut.). Czas postoju nie odbiega od tych, które obowiązują na innych lotniskach w Polsce (...) – możemy przeczytać w odpowiedzi na interpelację radnego. - Należy przy tym podkreślić, że żadne z polskich lotnisk nie zwalnia z opłat parkingowych na podstawie Karty Parkingowej dla niepełnosprawnych, a też nie wszystkie umożliwiają nieodpłatne, krótkoterminowe parkowanie.
Sprawdziliśmy, jak wygląda to na innych lotniskach. W Polsce jest ich trzynaście, nie licząc tego w Radomiu, które jest w budowie, i Portu Lotniczego Bydgoszcz.
Nawet dwie godziny
Jak się okazuje, strefa krótkiego postoju (tzw. „Kiss & Fly” - dop. aut.) obowiązuje … na każdym z nich. Przeważnie jest to od dziesięciu do piętnastu minut. Jednak na niektórych z nich obowiązują dodatkowe ulgi.
Na przykład, w Poznaniu osoby niepełnosprawne na terenie parkingów lotniskowych auto zostawią za darmo na dwie godziny. Powyżej tego czasu mogą liczyć na specjalne zniżki. Na Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice w Pyrzowicach z kolei, klienci legitymujący się ważną Kartą Parkingową osoby niepełnosprawnej zwolnieni są z opłaty do trzydziestu minut od chwili wjazdu na parking. Podobne rozwiązanie funkcjonuje w Lublinie - tam niepełnosprawni auto zostawią bezpłatnie na pół godziny. W Zielonej Górze parking jest bezpłatny dla wszystkich posiadaczy samochodu.