Na drogach leje się krew, odczuwamy ból i tracimy co roku 50 miliardów złotych

Czytaj dalej
Fot. Piotr Krzyżanowski
Marek Weckwerth

Na drogach leje się krew, odczuwamy ból i tracimy co roku 50 miliardów złotych

Marek Weckwerth

Rozmowa z dr inż. Agatą Jaździk- Osmólską z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach o kosztach wypadków drogowych.

To co dzieje się na polskich drogach to szaleństwo, którego skutkiem jest rosnąca liczba wypadków śmiertelnych. Nikt nie wyceni bólu ofiar - tych, które przeżyły, bądź osób tracących najbliższych. Jak wiem, można jednak wyliczyć koszt jednego wypadku drogowego.
Skutki wypadków drogowych dzielę na trzy kategorie: pierwsza to straty osobowe, druga emocjonalne i wreszcie ta ostatnia, którą badam od wielu lat związana jest z ekonomią. Zanim opiszę dokładniej tę trzecią kategorię, warto wspomnieć, że w kontekście wypadków drogowych najczęściej zapomina się o stratach emocjonalnych. To że nam nic się nie stało na ciele, nie oznacza, że nie będziemy cierpieć emocjonalnie. Ale to cierpienie trudno jest wycenić w złotówkach.

Pani koncentruje się na wycenie strat ekonomicznych. Co to oznacza?
Mówiąc całkiem bezdusznie chodzi o to, co ten człowiek, ofiara wypadku, „produkuje”, czyli jak jest wartościowy dla społeczeństwa z punktu widzenia gospodarki. Szacuję straty w produktywności ofiar wypadków, z tego tytułu, że ktoś zginął albo został ciężko poszkodowany. Jest to tak zwana metoda kapitału ludzkiego. Rozwijam ją jeszcze o koszty restytucji, czyli ponoszone przez służby wyspecjalizowane w likwidacji skutków wypadków, służbę zdrowia i inne koszty operacyjne, a zatem pracę prokuratury, więziennictwa, wreszcie - jeśli wypadek kończy się śmiercią - dodaję koszt pogrzebów. Z aktualnych wyliczeń wynika, że w Polsce wartość statystycznego życia ludzkiego w aspekcie zagrożeń w ruchu drogowym wynosi około 2 milionów złotych.

Jaki jest ogólny koszt wypadków w roku, jakie jest obciążenie budżetu państwa? - o tym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 84% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Marek Weckwerth

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.