Na centralne lotnisko pojedzie szybka kolej. Także przez nasz region
Rozpoczęły się konsultacje społeczne projektu Strategicznego Studium Lokalizacyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego. Opracowanie zawiera mapy korytarzy dla nowych linii kolejowych prowadzących z różnych stron Polski do nowego lotniska, które ma powstać między Warszawą, Płockiem i Łodzią.
W strategicznym projekcie (SSL) jest budowa ponad 1 600 km nowych linii kolejowych, wchodzących w skład 12 szlaków, z których 10 podstawowych to tzw. szprychy łączące poszczególne regiony kraju z CPK i Warszawą. Przedstawione korytarze będą podstawą dalszych prac studialno-projektowych.
SSL zawiera mapy kolejowe, które po wydrukowaniu zajmują 70 metrów kwadratowych. Każda z 10 „szprych” prowadzących do CPK składać się będzie z nowych odcinków torów oraz z wyremontowanych lub zmodernizowanych fragmentów istniejącej infrastruktury.
Za budowę będzie odpowiadać spółka Centralny Port Komunikacyjny, a za modernizację PKP Polskie Linie Kolejowe.
Wewnątrz każdego z korytarzy linii kolejowych zaprezentowane są warianty przebiegu danej linii.
- Mają one charakter orientacyjny. Ostateczny przebieg dla każdej z nich będzie zależał między innymi od wyników konsultacji społecznych, badań środowiskowych i szczegółowych uwarunkowań technicznych - wyjaśnił Marcin Horała z PiS, pełnomocnik rządu ds. CPK.
Co będzie najważniejszą inwestycją Programu Kolejowego CPK na Pomorzu i w Kujawsko- Pomorskiem? Czytaj w dalszej części artykułu.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień