Muzeum Ognia wita pierwszych gości. Będzie hitem na całą Polskę? [INTERAKTYWNE ZWIEDZANIE]

Czytaj dalej
Katarzyna Śleziona

Muzeum Ognia wita pierwszych gości. Będzie hitem na całą Polskę? [INTERAKTYWNE ZWIEDZANIE]

Katarzyna Śleziona

Po pięciu latach budowy, olbrzymich zmianach w projekcie, szukaniu milionów złotych na sfinansowanie inwestycji, w końcu niemożliwe stało się faktem! W Żorach przy wiślance na Hulokach można już zwiedzać Muzeum Ognia, wyjątkowe miejsce dla całych rodzin, naszpikowane ekranami dotykowymi, projekcjami multimedialnymi, które przybliżają dzieje Żor oraz historię ognia i energii od czasów prehistorii do współczesności, a nawet przyszłości!

W pawilonie w kształcie płomienia, jednej z najbardziej krytykowanych inwestycji od lat, możemy zobaczyć i usłyszeć jaskiniowców, ogrzać się przy ich ognisku, a także przejść przez ścianę ognia, czy posłuchać muzyki z "ognistej szafy grającej". Tutaj nauka łączy się z zabawą. Wystawa składa się z pięciu stref tematycznych: "Okiełznanie żywiołu", "Przez antyk i wieki średnie", "Pali się!", "Obszar duchowości" i "Mędrca szkiełko i oko".

Okiełznanie żywiołu

Zwiedzanie muzeum zaczynamy od prezentacji krótkiego filmu dotyczącego ognia. Po zejściu do podziemi wchodzimy do pierwszej części pn. "Okiełznanie żywiołu". Już na schodach słyszymy dobiegające z sali odgłosy gromów. Wyładowania atmosferyczne nawiązują do pierwotnego, naturalnego źródła ognia. Po lewej stronie na ścianie pojawia się grafika, na której są tłumaczone zjawiska zapłonów naturalnych. Tutaj możemy rozpocząć rozwiązywanie testu wiedzy. Dalej przechodzimy obok prehistorycznej jaskini, w której jaskiniowcy ogrzewają się przy ognisku i mówią trudno zrozumiałym językiem. Na ścianach jaskini pojawiają się rysunki wzorowane na malowidłach z Lascaux i Altamiry. Dowiadujemy się, jakie podstawowe zalety miał ogień dla przodków.

Chwyć kursorem zdjęcie, przesuwaj i zobacz wnętrza Muzeum Ognia

Antyk i wieki średnie

Na prawo od jaskini rozciąga się olbrzymia grafika ścienna, z której dowiadujemy się, jakie były kolejne zastosowania ognia - od funkcji przygotowywania potraw, ogrzewania i sztucznego oświetlania, po zastosowania militarne i obróbkę materiałów. W tej części rozwiązujemy następne zadania. Nad stanowiskiem, wyposażonym w panele dotykowe, ustawiamy tak dłonie, aby rozpalić wirtualny ogień za pomocą krzesiwa. Obok możemy rozpalić płomień olimpijski przy wykorzystaniu promieni słonecznych. Ta część wystawy, rozciągająca się od jaskini aż po wieki średnie, jest utrzymana w półmroku. Z głośników docierają delikatne dźwięki: płonące drewno, szum wiatru, odgłosy zwierząt.

Chwyć kursorem zdjęcie, przesuwaj i zobacz wnętrza Muzeum Ognia

Pali się!

Poprzez wąski przesmyk wchodzimy do wszechobecnej pożogi. Na ścianach pojawia się ostra czerwień. Słyszymy już szum palących się budowli, przeplatany dalekimi odgłosami trwogi uciekających ludzi i zwierząt. Naszym oczom ukazuje się makieta płonącego domu. Model budynku skrywa kilkanaście pytań do rozwiązania m.in. na temat najbardziej znanych w historii pożarów miast i budynków oraz dotyczących pożarów w Żorach. Blisko makiety domu możemy ugasić ogień, pompując wodę z wirtualnej sikawki i ustawiając właściwie strumienie płynącej wody. Tą przestrzeń zamyka ściana ognia, przez którą bez żadnych oparzeń możemy bezpiecznie przejść.

Obszar duchowości

Do kolejnej części - "Obszaru duchowości", utrzymanej w tonacji świetlistej bieli, "przechodzimy przez ogień", co stanowi nasze swoiste oczyszczenie. Po części rozszalałego żywiołu przebywamy w pomieszczeniu, w którym możemy przysiąść na białej kanapie i chwilę odpocząć. Tutaj słyszymy już dźwięki kojarzące się z odległymi kulturami, mistycyzmem i obrzędami. Na lewo od wejścia dostrzegamy ścianę projekcyjną, gdzie poznajemy ciekawostki na temat motywu ognia w kulturach świata, w magii, legendach, malarstwie i literaturze. Rozwiązujemy kolejne zagadki. Pytania pojawiają się, gdy w powietrzu wykonujemy drobne ruchy ręką.

Chwyć kursorem zdjęcie, przesuwaj i zobacz wnętrza Muzeum Ognia

Mędrca szkiełko i oko

Do następnej sali - "Mędrca szkiełko i oko", z ciemnym sufitem i rozświetloną podłogą, wchodzimy wąskim przesmykiem. Tutaj również możemy wziąć udział w kilku różnych doświadczeniach, które przybliżają nam zjawiska towarzyszące żywiołowi ognia - od czasu rewolucji przemysłowej aż do dzisiaj, a nawet wybiegające w przyszłość. Spotykamy profesora Pożogę, który przypomina doktora z kultowego filmu "Powrót do przyszłości". Przy nim możemy wykonać kolejne doświadczenie i sprawdzić temperaturę zapłonu i zapalenia różnych materiałów np. benzyny, oleju, czy denaturatu. Profesor mówi do nas, gdy podgrzewamy wybraną substancję wirtualnym palnikiem czekając na zapalenie. Profesor denerwuje się i złości, gdy nasze działanie zbyt długo trwa i cieszy się, gdy szybko uporamy się z zadaniem i materiał wybuchnie płomieniami.

Strefa wyjścia

Z sali wiedzy wchodzimy do pomieszczenia z "ognistą szafą grającą", gdzie możemy sobie wybrać utwór, w którym istotną rolę odgrywa ogień, od muzyki klasycznej po współczesną. W dalszej części pomieszczenia znowu spotkamy pogodnego Ognika, któremu towarzyszy ekran i skaner testów wiedzy, który sprawdza nasze rozwiązania zagadek. Na lewo od postaci Ognika oglądamy prezentację tradycji obchodzenia w Żorach Święta Ogniowego, unikatowego w skali całego świata. Następnie przez wąskie przejście wchodzimy do pomieszczenia z interaktywną zabawą ogniem. Wyświetlane na trzy metry płomienie reagują na naszą obecność miejscowymi wybuchami.

Chwyć kursorem zdjęcie, przesuwaj i zobacz wnętrza Muzeum Ognia

Ogniowy pawilon ma być otwarty sześć dni w tygodniu i przyciągać całe rodziny. Czy to się może udać?

Muzeum Ognia za ponad 7 milionów ma przyciągać rodziny sześć dni w tygodniu. Wystawa w muzeum ma zmieniać się i być jedną z najnowocześniejszych w regionie

Nowe Miasto w Żorach, inwestor przedsięwzięcia, 1,5 roku temu otrzymał dofinansowanie do budowy pawilonu z Muzeum Ognia z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Dofinansowanie wyniosło dokładnie nieco ponad 5,1 mln zł. Całkowita wartość projektu to blisko 7,4 mln zł.

Ekspozycja w Muzeum Ognia ma przyciągać w tygodniu głównie młodzieże ze szkół, a w weekendy całe rodziny z dziećmi, gości indywidualnych, turystów krajowych i zagranicznych. Muzeum Ognia jest czynne sześć dni w tygodniu. Planowane godziny otwarcia - od wtorku do piątku w godz. 9-16 oraz w soboty i niedziele w godz. 12-17. Bilety kosztują 12 i 16 złotych.
Przypomnijmy, budowa pawilonu trwała ok. pięć lat. Wszystko przez zmiany w projekcie. Najpierw obiekt miał posiadać tylko część nadziemną i kosztować 950 tys. zł.

Katarzyna Śleziona

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.