Materiał partnera

Muzeum Mitologii Słowiańskiej - Grodzisko Owidz koło Starogardu Gdańskiego

Muzeum Mitologii Słowiańskiej - Grodzisko Owidz koło Starogardu Gdańskiego
Materiał partnera

Znajdujące się zaledwie 5 km od Starogardu Gdańskiego malownicze Grodzisko Owidz to miejsce z prawdziwie słowiańską duszą. Idealnie wpisuje się w trendy stale rosnącego zainteresowania dawną słowiańszczyzną i historią wczesnego średniowiecza.

W 2017 roku postanowiono utworzyć tutaj Muzeum Mitologii Słowiańskiej. Innowacyjny pomysł został powołany do życia dzięki partnerskiej współpracy Samorządowej Instytucji Kultury Grodzisko Owidz oraz Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego "Wspólna Ziemia" i stał się odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie budowania nowej słowiańskiej tożsamości.

Muzeum Mitologii Słowiańskiej - Grodzisko Owidz koło Starogardu Gdańskiego

Jako jedyne w Europie, Muzeum Mitologii Słowiańskiej powstało, aby popularyzować wiedzę o wierzeniach i kulturze duchowej dawnych Słowian. Misja ta realizowana jest poprzez atrakcyjne ekspozycje, wydarzenia artystyczne, wydawnictwa i ciekawe lekcje muzealne. Muzeum przedstawia wyobrażenia dawnych Słowian dotyczące powstania i struktury Wszechświata, prezentuje także odtworzony mit o Marzannie i Jaryle, fragment świątyni oraz posąg Świętowita z Arkony. Odwiedzający poznają tutaj również rodowód wybranych tradycji i świąt, które po dziś dzień funkcjonują w naszej kulturze. Część Muzeum zwiedza się w okularach 3D, a przewodnicy chętnie i z pasją odpowiadają na wszelkie pytania swych gości.

Z myślą o studentach oraz wszystkich tych, którzy pragną dodatkowo poszerzyć swą wiedzę w temacie mitologii słowiańskiej, powstała także tematyczna czytelnia i biblioteka im. Prof. Aleksandra Gieysztora. Warto dodać, że Muzuem ciągle się rozwija i w planach jest jego rozbudowa. W niedalekiej przyszłości tematyka ma zostać poszerzona o takie aspekty jak m.in. demonologia słowiańska.

Grodzisko Owidz to także cała gama inspirujących wydarzeń, warsztatów, koncertów i spotkań. W najbliższym czasie odbędą się tutaj m.in. Owidzkie Festiwale Piw Rzemieślniczych „U Welesa” (4-5 maja i 21-22 września), Wianki na Grodzisku (23 czerwca) oraz Festiwal Mitologii Słowiańskiej (25-26 sierpnia). Zainaugurowano również projekt „Kociewski rok z dawną Słowiańszczyzną” z licznymi wykładami, rekonstrukcjami dawnych obrzędów i warsztatami.

Dodatkową zaletą jest znakomita lokalizacja w sąsiedztwie autostrady A1, która pozwala sprawnie dotrzeć turystom zarówno z okolic Trójmiasta, jak również Torunia czy Bydgoszczy.

Muzeum Mitologii Słowiańskiej - Grodzisko Owidz koło Starogardu Gdańskiego
Materiał partnera

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.