Muzeum Godów Żywieckich powstanie w Milówce

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Klimaniec
Jakub Marcjasz

Muzeum Godów Żywieckich powstanie w Milówce

Jakub Marcjasz

Noworoczne kolędowanie barwnych dziadów, to na Żywiecczyźnie ciągle bardzo żywa tradycja. Zrodził się pomysł, aby te zwyczaje i obrzędy przybliżało muzeum, które powstałoby w Milówce.

Muzeum Godów Żywieckich powstanie w Milówce? Właśnie pojawił się taki pomysł. Do 10 listopada powinien powstać wniosek na dofinansowanie projektu.

Łukasz Klimaniec

- W centrum miejscowości mamy budynek starego przedszkola, który jest wpisany do ewidencji zabytków - mówi Robert Piętka, wójt gminy Milówka. - Budynek musi istnieć, a żeby istniał, to musi być w nim życie. Dlatego wymyśliliśmy, że na parterze powstanie biblioteka publiczna, natomiast na pierwszym piętrze chcielibyśmy zorganizować Muzeum Godów Żywieckich - zdradza plany Robert Piętka. Podkreśla, że tradycja Godów Żywieckich w tej miejscowości, jak i na całej Żywiecczyźnie, jest ciągle żywa.

W gminie mają nadzieję, że nowe muzeum będzie kolejną okazją do jej promocji, a tym samym pretekstem do odwiedzenia jej przez turystów.

- Chcielibyśmy, aby tego typu rzeczy trwały jak najdłużej w pamięci nie tylko mieszkańców, ale też wszystkich tych, którzy interesują się Żywiecczyzną - mówi wójt gminy Milówka.

W dalszej części przeczytasz jak miałaby wyglądać nowa placówka na kulturalnej mapie Żywiecczyzny? 

Pozostało jeszcze 61% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jakub Marcjasz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.