Murale w Toruniu. Wielka płyta przy Szosie Lubickiej coraz bardziej kolorowa. Zobaczcie!
Do toruńskich lotników i serii malowideł promujących ekologię niedawno został dołączony kolejny mural, tym razem historyczno-ekologiczny.
Wieżowiec przy Szosie Lubickiej 152 bardzo wyróżnia się na tle otaczającej zabudowy. Jedna jego część należy do PKP, druga do spółdzielni. U „kolejarzy” czas zatrzymał się jakieś 30 lat temu. Ten fragment budynku jest szary i ponury, tymczasem świat dokoła bardzo się przecież zmienił. Ten kontrast staje się jeszcze bardziej widoczny, kiedy spojrzy się na ścianę wieżowca przy Szosie Lubickiej 170. Latem powstał tam mural przedstawiający Mikołaja Kopernika trzymającego w ręku... łyżkę miodu. Wokół niej, niczym planety wokół Słońca, krążą pszczoły.
Mural powstał dzięki budżetowi partycypacyjnemu, na specjalnie w tym celu wybranym budynku - aby malowidło dobrze prezentowało się od strony szosy warszawskiej.
To kolejne tego typu dzieło zdobiące największe toruńskie blokowisko.
W 2016 powstała „Ekościeżka muralowa Na Skarpie”: cykl pięciu murali związanych z żywiołami: ogień, energia elektryczna, źródła alternatywne, dziura ozonowa, symbioza, usytuowanych na budynkach przy ul. Szarych Szeregów i Witosa - mówi Anna Kulbicka-Tondel, rzeczniczka prezydenta miasta.
Ścieżka ma 800 metrów długości, a przewodnikiem po niej może być specjalna aplikacja.
Poza muralami ekologicznymi, na Skarpie pojawił się również szlak ściennych malowideł patriotycznych. Jak wiadomo, jeden z nich upamiętnia walki toruńskich lotników w 1939 roku, drugi miał natomiast sławić żołnierzy „Toruńskiego” Dywizjonu 306 w Wielkiej Brytanii. Na ścianie bloku przy ul. Witosa 2 „wylądował” jednak samolot z Dywizjonu 303, o czym już swego czasu pisaliśmy.
Zobacz też: Targowisko w Toruniu - pod dachem
Polecamy: Toruń kiedyś i dziś PRZESUŃ SUWAK I ZOBACZ RÓŻNICĘ