Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Mózg Einsteina ważył o wiele mniej niż mózgi jego kolegów

Czytaj dalej
Fot. Wikipedia/Orren Jack Turner
Katarzyna Kachel

Mózg Einsteina ważył o wiele mniej niż mózgi jego kolegów

Katarzyna Kachel

W tym samym roku, kiedy głoszono tezy, iż rozmiar głowy świadczy o intelekcie, Maria Skłodowska-Curie otrzymała drugiego Nobla - mówi dr Zbigniew Sołtys, neurobiolog.

Rozmiar ma znaczenie?
Nie ma na to pytanie łatwej odpowiedzi.

W 1911 roku niemiecki uczony Bayerthal zawyrokował: profesor chirurgii musi mieć minimum 52-53-cm obwód głowy; poniżej tego wymiaru nie można oczekiwać żadnej znaczącej działalności intelektualnej. Co więcej: przy obwodzie poniżej 50,5 cm nie można mówić o normie intelektualnej. Stąd wniosek, że wśród kobiet nie ma geniuszy, bo też być nie może. I pomylił się.
Nie zawsze konieczne są wielkie odkrycia, żeby przejść do historii, czasami można osiągnąć pewną sławę, wypisując głupoty. Jeśli ktoś dzisiaj wspomina Bayerthala, to wyłącznie w kontekście twierdzeń na temat wielkości głowy. A przecież rok 1911, w którym praca Bayerthala została opublikowana, to rok w którym Maria Skłodowska-Curie, kobieta z głową proporcjonalnej wielkości, otrzymała już drugą Nagrodę Nobla. A skoro jesteśmy przy uczonych - wiemy na przykład, że mózg Gaussa ważył 1,58 kg, a Einsteina tylko 1,23 kg. Czyli był wyraźnie lżejszy niż mózg przeciętnego mężczyzny (1,336 kg) i niewiele cięższy od przeciętnego mózgu kobiety (1,198 kg).

Czyli mamy odpowiedź.
Tak. Wielkość mózgu zależy od różnych czynników. Przede wszystkim istnieje zależność między wielkością mózgu a masą ciała. W końcu jednym z zadań mózgu jest odbiór informacji od receptorów w skórze, w mięśniach, organach wewnętrznych, i sterowanie mięśniami. Im więcej ciała, tym większa część mózgu musi go obsługiwać. Na wielkość mózgu składa się nie tylko liczba komórek nerwowych, ale także ich wielkość, ilość komórek glejowych, wielkość sieci naczyniowej, objętość przestrzeni międzykomórkowej i wiele innych czynników. A na efektywność pracy mózgu wpływają jeszcze różne procesy neurochemiczne, których przebieg nie ma związku z wielkością tego organu. Tworzenie teorii w oparciu o samą tylko wielkość mózgu nie ma więc sensu. Zwłaszcza, jeżeli posługujemy się wartościami przeciętnymi.

W dalszej części tekstu:

 • Czy kobiece predyspozycje i ograniczenia są uzależnione od biologii?
 • Na co wpływają różnice w budowie mózgu?
 • Czy kobiety lepiej się komunikują?
Pozostało jeszcze 72% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Katarzyna Kachel

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.