Jan Sroka fundacja Dziedzictwo

Morska, Leśna, Jagiełły, Chopina. Poznaj historię sławieńskich ulic

Strzelnica przy dzisiejszej ulicy Morskiej. Widok sprzed 1945 roku Fot. archiwum Strzelnica przy dzisiejszej ulicy Morskiej. Widok sprzed 1945 roku
Jan Sroka fundacja Dziedzictwo

Dzisiaj kolejna część naszego cyklu poświęconego dziejom ulic w Sławnie. Sprawdziliśmy, jakie miały kiedyś nazwy i co przy nich się znajdowało.

Ulica Morska zaczyna się przy skrzyżowaniu dzisiejszych ulic Jagiełły i Armii Krajowej i biegnie w kierunku Darłowa i Jarosławca. Przed 1945 rokiem nosiła nazwę Kanniner Chaussee. Po wojnie nosiła nazwę Marcelego Nowotki - działacza komunistycznego i I sekretarza Polskiej Partii Robotniczej zamordowanego w 1942 roku. Po przemianie ustrojowej zmieniono jej nazwę na Morską. Znajduje się przy niej kilka budynków mieszkalnych oraz zakładów, m.in. zakład robót wiertniczych i zakład stolarski produkujący meble, okna drzwi, podłogi i zajmujący się wystrojem wnętrz. Przy ulicy znajduje się także Sala Królestwa Świadków Jehowy. Przed 1945 rokiem przy ulicy znajdowała się cegielnia oraz strzelnica należąca do sławieńskiego garnizonu (w lasku naprzeciw drogi prowadzącej do Boleszewa). Przez ulicę przebiegała linia kolejowa wiodąca do Ustki. Kilka lat temu wiadukt został w czasie remontu drogi rozebrany.

Ulica Leśna

Odchodzi od ulicy Morskiej i biegnie do przysiółka Przylaski. Nazwę nadano jej uchwała Miejskiej Rady Narodowej w 1970 roku.Przy ulicy znajdowało się gospodarstwo rolne oraz budynki mieszkalne. Przez wiele lat było to gospodarstwo należące do obecnego technikum. Przy ulicy - blisko lasu - znajduje się kilka indywidualnych budynków (Przylaski).

Ulica Władysława Jagiełły

Biegnie od ulicy I Pułku Ułanów do skrzyżowania z ulicą Armii Krajowej i Morską. Przed 1945 rokiem nosiła nazwę Thomasstrasse. Johann Heinnricht Thomas był lekarzem miejskim od roku 1815, a od roku 1821 sprawował także funkcję lekarza powiatowego. Zajmował się nie tylko leczeniem mieszkańców, ale także pracą naukową i publicystyczną. Był także orędownikiem budowy nowego szpitala komunalnego w Sławnie. Przed śmiercią założył fundację, która miała działać na rzecz utworzenia szpitala. Po 1945 roku ulica nosi nazwę Władysława Jagiełły, króla Polski, autora zwycięstwa nad wojskami krzyżackimi pod Grunwaldem w 1410 roku. W końcu lat 80-tych XIX wieku przy ulicy zbudowano pierwszy budynek obecnego szpitala. Dziś to część oddziału chirurgii. Przez wiele lat, także po 1945 roku główne wejście do placówki znajdowało się przy ulicy Jagiełły. Przy ulicy do 1945 roku, ale także po wojnie znajdowały się gospodarstwa rolne. Przed 1945 rokiem znajdował się także targ bydlęcy (Viehmarkt) oraz plac sportowy. W ostatnich latach miał tam powstać market - zamierzenie dotąd nie zostano zrealizowane.

Ulica Bolesława Chrobrego

Przed 1945 rokiem nosiła nazwę Bogislavstrasse. Biegła od ulicy I Pułku Ułanów do ulicy Armii Krajowej. Po wojnie nadano jej imię Bolesława Chrobrego. Znajdują się przy niej budynki mieszkalne - jedno i kilkurodzinne. W jednym z nich mieściło się przez kilka lat po wojnie 3-oddziałowe przedszkole, którym kierowała mieszkająca na piętrze budynku Henryka Manuska. Do dziś dotrwały wille projektowane w latach 20-tych przez sławieńskiego architekta D. Suhra. W ostatnich latach zbudowano ośrodek nauki tańca „Magnetica”.

Ulica Fryderyka Chopina

Przed 1945 rokiem nosiła nazwę Schultestrasse. Ulica biegnie od skrzyżowania ulic Gdańskiej, Skłodowskiej i I Pułku Ułanów w kierunku ulicy Armii Krajowej. Po wojnie nadano jej imię najwybitniejszego polskiego kompozytora epoki romantyzmu Fryderyka Chopina. Znajdują się przy niej głównie domy mieszkalne powstałe zarówno przed jak i po 1945 roku oraz osiedle domów wielorodzinnych z lat 70-tych („bloki”).

Wyróżnia się zaprojektowany w latach 20-tych ubiegłego wieku wielorodzinny „Dom Urzędnika” - dwupiętrowy obiekt z rozbudowanym strychem zaprojektowany przez D. Suhra, przeznaczony na mieszkania dla sławieńskich urzędników.

Do ulicy przylega północne skrzydło dawnego starostwa oraz Dom Harcerza - siedziba Hufca Związku Harcerstwa Polskiego, w którym znajduje się niewielka sala ze sceną. W latach 60-tych XX wieku działało tam harcerskie kino „Druh”.

Do 1945 roku, a także kilka lat po II wojnie światowej miała nawierzchnie gruntową. Przez wiele lat - przed zbudowaniem małego obejścia Sławna - była to ważna arteria komunikacyjna - fragment drogi nr 6 łączącej Szczecin z Gdańskiem. a ą

Światowe mocarstwa ustalały w 1945 roku nowe granice

Na konferencji w Jałcie, która odbywała się w pierwszych dniach lutego 1945 roku, Wielka Trójka (Sta-lin, Churchill i Roosvelt) porozumiała się w sprawie przekazania Polsce wschodnich terenów Niemiec. Głównym orędownikiem tego rozwiązania był radziecki przywódca Józef Stalin. Miała to być rekompensata za utracone przez Polskę na rzecz Rosji Radzieckiej tereny na Wschodzie.

Ostatecznie sprawy granic miała uregulować powojenna konferencja zwycięskich mocarstw. Miała ona miejsce na przełomie lipca i sierpnia 1945 roku w Poczdamie.

Jan Sroka fundacja Dziedzictwo

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.