Anna Janik

Moralność nauczycieli pod lupą

Kwestie moralne i etyczne zachowania pedagogów już reguluje Karta Nauczyciela. Zgodnie z zapisem, każdy nauczyciel powinien być wzorem dla uczniów Fot. K.Kapica Kwestie moralne i etyczne zachowania pedagogów już reguluje Karta Nauczyciela. Zgodnie z zapisem, każdy nauczyciel powinien być wzorem dla uczniów
Anna Janik

Co ma wspólnego moralność nauczycieli z finansowaniem oświaty? Otóż zgodnie z projektem ustawy o finansowaniu zadań światowych, nad którymi prace zakończyła właśnie specjalna sejmowa podkomisja, ma wiele.

Podkarpacki Kurator Oświaty o tym, jaki powinien być dobry nauczyciel

W projekcie znalazł się bowiem zapis, po którym w środowisku rozpętała się burza. Projekt mówi o tym, że „prezentowanie postawy moralnej i etyczne postępowanie nauczyciela” będzie przedmiotem stałej oceny przez dyrektora”.

ZNP: to szykana

Innymi słowy, to od tego, jakie postawy moralne i etyczne nauczyciela uzna za właściwe jego przełożony, będzie zależał awans zawodowy pedagoga. A w konsekwencji również uznaniowa premia - potoczne nazywana „nauczycielskim 500 plus”, która ma być przyznawana niektórym nauczycielom po 2019 r. I tu pojawia się problem, bo postawa moralna to pojęcie niezwykle szerokie. Projekt nie definiuje, według jakiego systemu moralności będą oceniani nauczyciele i czy ich zachowania będą oceniane podczas wykonywania obowiązków zawodowych, czy również w życiu prywatnym.

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in. jak pomysł oceniają nauczyciele.

Pozostało jeszcze 73% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Anna Janik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.