Monopolis.W dawnym Polmosie powstaje unikalne miasto w mieście
Firma Budimex jako generalny wykonawca będzie odpowiadać za realizację pierwszego etapu flagowej inwestycji firmy Virako - wielofunkcyjnego kompleksu Monopolis w Łodzi. Budowa rozpoczęła się w lutym 2018 roku, a zakończy w połowie 2019 roku.
Budimex, jedno z największych przedsiębiorstw budowlanych w Polsce, to uznana i profesjonalna firma realizująca inwestycje w sektorach infrastruktury drogowej, kolejowej, lotniskowej oraz budownictwa kubaturowego, energetycznego, przemysłowego i ekologicznego. Za nadzór inwestorski odpowiedzialna będzie firma Uni-Form.
- Od lat z powodzeniem realizujemy usługi budowlane na rzecz zrównoważonego rozwoju gospodarki i społeczeństwa, stawiając sobie za cel dbałość o jakość realizowanych inwestycji oraz satysfakcję klientów i komfort przyszłych użytkowników. Dlatego z zadowoleniem przystępujemy do tak unikatowego dla Łodzi projektu, jakim niewątpliwie jest Monopolis. Wieloletnie doświadczenie wykorzystamy, aby stworzyć nową jakość w tym historycznym zakątku miasta - mówi Radosław Górski, Dyrektor Oddziału Budownictwa Ogólnego, Członek Zarządu Budimex SA.
Budimex w ramach zawartego kontraktu zrewitalizuje wszystkie istniejące budynki historyczne obejmujące swoją funkcją nie tylko biura, ale i szereg usług miastotwórczych, takich jak restauracje czy teatr z salą wielofunkcyjną.
- Mamy poczucie, że tworzymy wyjątkowy w skali miasta i kraju kompleks. Jesteśmy przekonani, że nasz partner doskonale odczytuje wizję Monopolis i założenia tej przestrzeni. Wspólnie zadbamy o zabytkowy charakter i wyeksponowanie postindustrialnego charakteru miejsca, tak aby Monopolis stało się wizytówką Łodzi. Zakończyliśmy już prace projektowe, a także przygotowawcze prace konserwatorskie i rozpoczynamy kolejny etap realizacji inwestycji - komentuje Krzysztof Witkowski, Prezes Zarządu Virako.
Wielofunkcyjny kompleks biznesowy Monopolis powstaje w zabytkowych przestrzeniach łódzkiego Monopolu Wódczanego z 1902 r. To trzeci co do wielkości kompleks fabryczny w Łodzi, po zakładach Karola Scheiblera i Izraela Poznańskiego. W Monopolis powstanie ponad 29 000 mkw. wyjątkowych powierzchni do pracy - 24 000 mkw. biur i 5 400 mkw. usług. Najwyższej klasy przestrzenie biurowe zostaną stworzone w głównym gmachu dawnej rozlewni wódki i dwóch nowych budynkach. W pierwszym etapie, obok nowoczesnych biur, w postindustrialnych przestrzeniach powstaną różnego rodzaju usługi, tj. restauracje, kawiarnie czy teatr, które będą zlokalizowane w budynkach historycznych. Ważną częścią Monopolis stanie się muzeum poświęcone historii dawnego Polmosu i technologii wytwarzania wódki. Na terenie inwestycji znajdą się również przestrzenie przeznaczone dla najmłodszych mieszkańców Łodzi - świetlica oferująca zajęcia dla dzieci i młodzieży oraz plac zabaw. Na dalszym etapie inwestycji, w dwóch nowych gmachach zrealizowane zostaną kolejne powierzchnie biurowe wzbogacone przestrzenią przeznaczoną dla przedszkola oraz innych lokali usługowych.
Inwestycja będzie certyfikowana w systemie BREEAM. Zgodnie z wymogami certyfikacji, wszystkie rozwiązania technologiczne i budowlane zastosowane w Monopolis mają na celu stworzenie komfortowego i przyjaznego środowiska pracy, optymalizację kosztów eksploatacyjnych oraz ograniczenie negatywnych oddziaływań na środowisko.
Monopolis jest zlokalizowany u zbiegu dwóch głównych arterii miasta - al. Piłsudskiego i ul. Kopcińskiego. Kompleks jest dobrze skomunikowany z dworcem Łódź Fabryczna oraz z lotniskiem. Dojazd do autostrady A1 zajmuje 10 minut. W pobliżu Monopolis znajdują się przystanki aż 23 linii autobusowych i tramwajowych.
Autorem projektu budowlanego i wykonawczego Monopolis jest Grupa5 Architekci we współpracy z łódzką pracownią projektową Jerzego Lutomskiego. Wyłącznym agentem ds. komercjalizacji Monopolis jest firma doradcza JLL.