"Moje Katowice": Ksiądz Ludwik Skowronek. Część 2
Rozpoczynając jednocześnie kult Matki Boskiej Bogucickiej od wydania w 1892 roku broszury szerzącej jej kult oraz wprowadzenie odpustu w dniu Matki Boskiej Szkaplerznej, na który do Bogucic przybywały pielgrzymki nie tylko z rozległej parafii bogucickiej ale i z całego Górnego Śląska i zaproszeni kapłani z Krakowa i Częstochowy wygłaszający odpustowe kazania. Projektantem kościoła pw. św. Szczepana był bytomski architekt Paul Jackisch.
Kolejne kościoły i klasztory (sióstr jadwiżanek) w Załężu pw. św. Józefa, Dąbrówce Małej pw. św. Antoniego z Padwy i Panewnikach pw. św. Ludwika Króla powstawały z inicjatywy ks. Ludwika Skowronka. Kościół w Załężu zbudowany został w latach 1898-1900 wg projektu Ludwika Schneidera i stał się pomnikiem upamiętniającym 104 górników kopalni „Kleofas”, którzy zginęli w 1896 roku w październiku w ogromnym pożarze.
Budowę kościoła ojców franciszkanów w Panewnikach rozpoczęto 5 października 1905 roku a zakończono konsekracją przez kardynała Georga Koppa w dniu 17 lipca 1908 roku. Kościół projektował franciszkański architekt Manswet Fromm. 13 morgową działkę pod budowę kościoła i klasztoru zakupił ks. Ludwik Skowronek.
Projekt kościoła w Dąbrówce Małej wykonany przez gliwickiego architekta Fischera zrealizowano w latach 1905 - 1912. W 1910 ks. Skowronek zakupił w Zawodziu działkę pod budowę kolejnego kościoła w parafii bogucickiej.
Lech Szaraniec - historyk, twórca i wieloletni dyrektor Muzeum Śląskiego.