Mocne małopolskie akcenty pojawią się na wystawie stałej w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz / Polskapresse / Dziennik Polski
Piotr Subik

Mocne małopolskie akcenty pojawią się na wystawie stałej w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie

Piotr Subik

Bohdan Różycki były synem cichociemnego majora Jana Różyckiego. Jako 13-latek i członek Szarych Szeregów brał udział w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie znalazł się w Krakowie, gdzie uczył się w obecnym II LO im. Króla Jana III Sobieskiego. Razem z kolegą Markiem Kublińskim stworzyli samokształceniowe kółko konspiracyjne, drukowali też antykomunistyczne ulotki.

I kiedy zdawało się, że koło zawiesi swą działalność, latem 1949 r. UB aresztowało ojca Bohdana Różyckiego. Obaj licealiści rozpoczęli akcję rozbrajania milicjantów, a zdobytą na nich broń planowali wykorzystać do odbicia z więzienia Różyckiego seniora.

22 kwietnia 1950 r. nieopodal Wawelu dopadli ich jednak ubecy. Bohdan podczas ucieczki schronił się w kamienicy, a otoczony, prawdopodobnie popełnił samobójstwo. Kubliński wpadł w ręce ubecji, stracono go 4 października 1950 r. Mieli po 19 lat.

To tylko dwójka z dziesiątek tysięcy młodych bohaterów, których losy będzie można poznać dzięki wystawie stałej w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.

W dalszej części tekstu:

  • Z jakich części będzie się składało Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL?
  • Co będzie przedstawiała wystawa stała w muzeum?
  • Jakie akcenty małopolskie będą w muzeum reprezentowane?

 

 

Pozostało jeszcze 71% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Piotr Subik

Redaktor i dziennikarz "Dziennika Polskiego". Zajmuje się tematyką bezpieczeństwa, obronności, wojska i służb mundurowych. Pisze także o historii ze szczególnym uwzględnieniem spraw związanych z antykomunistycznym podziemiem z lat 1945-63.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.