Minister Rodziny i Polityki społecznej rozmawiała we Wrocławiu z seniorami
Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg wręczyła w poniedziałek (26 lipca) promesę na dofinansowanie dla seniorów. Ponad 1,7 mln zł trafi na Dolny Śląsk w ramach rządowego programu na rzecz osób starszych.
W spotkaniu we Wrocławiu wzięli także udział wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski oraz posłanka na Sejm Mirosława Stachowiak-Różecka. Środki, które mają trafić na Dolny Śląsk, symbolicznie przekazane zostały Reginie Kumali, przewodniczącej Federacji Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Stamtąd środki będą rozdzielane na organizacje prowadzące zajęcia dla seniorów.
"Chcemy zmieniać sytuację finansową poprzez wsparcie przede wszystkim waloryzacji renty i emerytury, wprowadzanie nowych świadczeń takich, jakie realizujemy poprzez trzynastą emeryturę czy przyjętą ustawowo na ten roku czternastą emeryturę" - zapewniała minister Marlena Moląg na spotkaniu z seniorami we Wrocławiu.
Obecnie uruchomione dofinansowania to kontynuacja programu senioralnego trwającego w latach 2014-2020.
Głównym celem jest zwiększenie aktywności osób starszych
Jak sami seniorzy podkreślali - takich zajęć wciąż brakuje. Brakuje także środków, które zapewnią do nich dostęp dla wszystkich chętnych. A tych wciąż przybywa. Jak mówili uczestnicy spotkania, interesuje ich nadal bardzo wiele rzeczy, zaraz po zajęciach z malarstwa, fotografii czy warsztatach językowych, chętni są także do uczenia się nowych technologii, jak choćby obsługa tabletu.
W ramach programu "Aktywni+", z których środki pochodzą, organizacje pozarządowe i inne uprawnione podmioty działające na rzecz osób starszych będą mogły ubiegać się o dofinansowanie projektów. Będą one przyznane na projekty spełniające cztery najważniejsze założenia:
- Aktywność społeczna, która obejmuje działania mające na celu zwiększenie udziału osób starszych w aktywnych formach spędzania czasu wolnego, wspieranie niesamodzielnych osób starszych i ich otoczenia w miejscu zamieszkania, rozwijanie wolontariatu osób starszych w środowisku lokalnym oraz zwiększenie zaangażowania osób starszych w obszarze rynku pracy.
- Partycypacja społeczna, która przyczynia się do wzmocnienie samoorganizacji środowiska osób starszych oraz zwiększenia wpływu osób starszych na decyzje dotyczące warunków życia obywateli.
- Włączenie cyfrowe obejmujące działania na rzecz zwiększania umiejętności posługiwania się nowoczesnymi technologiami i korzystania z nowych mediów przez osoby starsze, a także upowszechnianie i wdrażanie rozwiązań technologicznych sprzyjających włączaniu społecznemu oraz bezpiecznemu funkcjonowaniu osób starszych.
- Przygotowanie do starości realizowane poprzez wzmacnianie trwałych relacji międzypokoleniowych, kształtowanie pozytywnego wizerunku osób starszych oraz zwiększanie bezpieczeństwa seniorów.