Miną ferie i będą już pieniądze na drogi

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski

Miną ferie i będą już pieniądze na drogi

Jarosław Miłkowski

W sprawie remontów dróg urzędnicy zimy nie mają. Szykują się już do podpisywania umów na dofinansowanie kolejnych remontów.

- Projekt remontu mamy już gotowy. Z remontem ul. Kobylogórskiej chcemy ruszyć wiosną – mówił nam wczoraj wiceprezydent Gorzowa Artur Radziński. Podobnie jak urzędnicy w innych gminach czeka już na podpisanie umów na dofinansowanie remontów dróg. A Gorzów, tak jak w minionym roku, z rządowego programu „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej” (za poprzedniego rządu mówiło się na to „schetynówki”) dostanie 3 mln zł. Urzędnicy dołożą do tego ponad 4 mln zł miejskich pieniędzy i wyremontują ostatni odcinek ul. Kobylogórskiej, po którym jeździ się jak po kocich łbach. Konkretnie: 646 m od skrzyżowania z ul. Krótką do mostu na Kanale Ulgi. - W tym miejscu, przy zjeździe z mostu, planujemy zbudowanie ronda – informował wczoraj Radziński.

Zmieni się też cały odcinek, bo wzdłuż niego nie tylko niemal od zera powstanie cała droga, ale również będą nowe chodniki, oświetlenie i – to już standard przy remontach – będzie też ścieżka rowerowa. Powinniśmy przejechać nią w tym roku. Warunkiem uzyskania dofinansowania jest bowiem zakończenie prac przed końcem grudnia.

Podpisanie umów odbędzie się w połowie lutego

Na rządowym programie skorzysta też powiat gorzowski oraz Kostrzyn nad Odrą. W tym przygranicznym mieście ma być wyremontowanych 330 m ul. Kościuszki oraz 602 m ul. Narutowicza. Na pierwszą z dróg połowę pieniędzy, czyli 825 tys. zł, da miasto, na drugą – 1,3 mln zł – wyłoży starosta (resztę daje ministerstwo).

Starostwo wyremontuje też, w sumie za 3,1 mln zł, prawie 3 km drogi z Janczewa do Czechowa. – My też już jesteśmy gotowi i tylko czekamy na podpisanie umowy z wojewodą – mówił nam wczoraj Wiesław Ciepiela, rzecznik starostwa.

Cierpliwość zostanie nagrodzona pewnie tuż po feriach. – Podpisanie umów odbędzie się w połowie lutego – mówi Aleksandra Chmielińska-Ciepły, rzecznik wojewody. Samorządy będą mogły wtedy ogłaszać przetargi na wykonawców poszczególnych remontów.

Rządowe pieniądze dostanie też Międzyrzecz, który za ponad 7 mln zł chce przeprowadzać kolejny etap przebudowy ulic: Waszkiewicza i Świerczew¬skiego. Do remontu szykuje się też gmina Lubiszyn, która w Baczynie zamierza zrobić ul. Szkolną (w sumie 1,3 mln zł). Ostatnim samorządem, o którym wiadomo, że na pewno dostanie rządowe pieniądze na północy regionu, jest powiat sulęciński. Tu z kolei przebudowany ma zostać prawie 4,5-kilometrowy odcinek Grabów – Galewice – autostrada A2 (1,35 mln zł).

Jeśli gminy zaoszczędzą na wiosennych przetargach, wojewoda będzie mógł podpisać umowy na dofinansowanie kolejnych dróg w Lubuskiem.

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.