Marzena Sutryk

Miliony dla zawodówek łatą na lukę w systemie

Miliony dla zawodówek łatą na lukę w systemie
Marzena Sutryk

53 miliony złotych zasili konta placówek prowadzących kształcenie zawodowe.

Pieniądze zostały podzielone (w trybie konkursowym) przez Urząd Marszałkowski w Szczecinie, a pochodzą z puli funduszy unijnych dedykowanej wzmocnieniu szkolnictwa zawodowego.

Kwotą 53 mln zł wspartych zostanie aż 49 projektów, których odbiorcami będą m. in. przyszli mechatronicy, programiści CNC, budowlańcy, spawacze, pielęgniarki i położne. Działania obejmą ponad 1.300 uczniów szkół i placówek kształcenia zawodowego, którzy uczestniczyć będą w stażach i praktykach u pracodawców.

Ponadto blisko 50 nauczycieli kształcenia zawodowego oraz instruktorów praktycznej nauki zawodu zostanie objętych wsparciem w postaci m. in. podnoszenia kompetencji cyfrowych, doskonalenia umiejętności i kompetencji zawodowych, a 21 szkół i placówek kształcenia zawodowego zostanie doposażonych w sprzęt i materiały dydaktyczne niezbędne do realizacji kształcenia zawodowego.

- Od lat pracodawcy wskazują, że głównym problemem absolwentów szkół zawodowych jest brak umiejętności praktycznych i tzw. kompetencji miękkich - interpersonalnych, niezbędnych w prawidłowym funkcjonowaniu w miejscu pracy. Kuleją także programy nauczania, brakuje aktualnych uprawnień czy doświadczenia zawodowego. Z drugiej strony mamy znaczącą liczbę absolwentów, którzy zamiast naturalnie wchodzić w rynek pracy, rejestrują się jako bezrobotni. To pokazuje lukę w systemie, którą staramy się naprawić dzięki funduszom z Regionalnego Programu - mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Działania obejmą m. in. grupę uczniów Publicznego Technikum Informatycznego „Computer College” w Koszalinie. Dzięki projektowi spółki AYA zostaną oni objęci dodatkowymi zajęciami specjalistycznymi oraz stażami zawodowymi i cennymi szkoleniami. M. in. ponad 1,5 mln zł trafi do powiatu sławieńskiego na projekt „Kwalifikacje zawodowe krokiem do przyszłości” na realizację projektu w Zespole Szkół Morskich w Darłowie. Z dokształcania skorzysta ok. 130 osób. Ponad 2,2 mln złotych dofinansowania otrzyma powiat świdwiński na projekt „Zdobyć zawód, a nie być zawiedzionym”. Ok. 700 tys. zł zdobyło Karlino.

Marzena Sutryk

W Głosie Koszalińskim od 1998 roku. Obszar zainteresowań i poruszanych tematów to m. in. funkcjonowanie samorządu, głównie Koszalina i powiatu koszalińskiego, a tu niemal każda dziedzina życia - począwszy od inwestycji, poprzez sprawy urzędowe i działalność Rady Miejskiej, na jednostkowych problemach mieszkańców kończąc. To także polityka, a zwłaszcza jej przełożenie na lokalne podwórko. To również tematy z zakresu zdarzeń policyjnych, zwłaszcza z terenu Koszalina i powiatu koszalińskiego.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.