Mieszkaniec Zarszyna nad potokiem w lesie znalazł średniowieczną buławę gwiaździstą. Oddał cenny zabytek do muzeum

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Szuwalski
Ewa Gorczyca

Mieszkaniec Zarszyna nad potokiem w lesie znalazł średniowieczną buławę gwiaździstą. Oddał cenny zabytek do muzeum

Ewa Gorczyca

Niezwykłego odkrycia dokonał podczas spaceru po lesie Bogdan Marszał z Zarszyna. Wypatrzył w ziemi nietypowy przedmiot, który okazał się głowicą buławy z brązu, używanej przez wojowników ruskich w XII i XII wieku.

Jak opowiada znalazca, wybrał się do lasu w kompleksie Nadleśnictwa Lesko.

- Schodziłem po urwisku nad leśnym potokiem - opisuje okoliczności odkrycia. - Fragment zbocza zerwał się, prawdopodobnie po wcześniejszych obfitych opadach. Ziemia w tym miejscu była świeża.

Jak mówi, zorientował się, że wypłukany przez wodę przedmiot to nie jakiś zwykły kawałek złomu, dlatego go zainteresował.

- Widać było, że jest ze szlachetnego metalu, brązu albo mosiądzu, pokryty zielonym nalotem

- opowiada.

Bogdan Marszał przyznaje, że na znalezisko natrafił już jakiś czas temu. Zabrał przedmiot do domu, z zamiarem zorientowania się, co to jest. Jednak nie zajął się tym od razu.

- Wyjechałem na kilka miesięcy do pracy w innym regionie Polski, potem zapomniałem - tłumaczy.

Mieszkaniec Zarszyna nad potokiem w lesie znalazł średniowieczną buławę gwiaździstą. Oddał cenny zabytek do muzeum

Dopiero niedawno postanowił zaspokoić swoją ciekawość. Przeszukując internet trafił na zagraniczny portal archeologiczny.

- Było tam zdjęcie identycznego przedmiotu - opowiada.

Archeolodzy są zachwycni znaleziskiem. Co powiedzieli? O tym w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 65% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Ewa Gorczyca

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.