Mieszkania do wynajęcia na ŚDM nawet za 8 tys. zł!

Czytaj dalej
Fot. Fot. Karolina Misztal
Paulina Szymczewska

Mieszkania do wynajęcia na ŚDM nawet za 8 tys. zł!

Paulina Szymczewska

O tym się mówi. Komitet Organizacyjny Światowych Dni Młodzieży zachęca krakowian, by przyjmowali pielgrzymów pod swój dach. Niektórzy zwietrzyli w tym świetny interes.

„Komfortowy apartament na Światowe Dni Młodzieży. Oferujemy atrakcyjne rabaty”, „Room for rent for World Youth Day”, „Piękne, trzypokojowe mieszkanie w ścisłym centrum dla pielgrzymów” - takich ogłoszeń można w internecie znaleźć bez liku.

Choć Komitet Organizacyjny Światowych Dni Młodzieży i krakowska kuria apelują o nieodpłatne przyjmowanie pielgrzymów pod swój dach, wiele osób postanowiło zarobić na religijnym wydarzeniu.


Autor: Joanna Urbaniec

Na portalach ogłoszeniowych aż roi się od ogłoszeń dotyczących wynajmu pokoi czy całych mieszkań na ŚDM. Oferty napływają ze wszystkich dzielnic Krakowa. Bez problemu znajdziemy nocleg zarówno w ścisłym centrum, na Kazimierzu, w rejonie Błoń, jak i w Płaszowie, Nowej Hucie, Łagiewnikach na Kurdwanowie czy na Rybitwach.

Ogłoszeniodawcy prześcigają się w zachwalaniu swoich nieruchomości: „pralka, klimatyzacja”, „wifi w cenie”, „dogodny dojazd w dowolne miejsce”, „TV 39 LCD Full HD+ pełen pakiet NC+”, „doskonała alternatywa dla pobytu w hotelu” - oto, czym kuszeni są pielgrzymi.

Za te „komfortowe apartamenty” i „piękne mieszkania” trzeba jednak sporo zapłacić. Ceny zaczynają się od 60-100 zł od osoby za noc, a najdroższe oferty sięgają kilku tysięcy zł. Przykładowo dwupokojowe mieszkanie na Kurdwanowie lub w Nowej Hucie wynajmiemy za 300 zł za dobę. Dwuosobowy pokój niedaleko dworca PKP kosztuje 450 zł za dzień, a podobny na Zwierzyńcu - 400 euro. Za trzypokojowe mieszkanie na Rybitwach (4 km od Brzegów), trzeba zapłacić ponad tysiąc zł za dobę. Znaleźliśmy też ogłoszenie o dwupoziomowym lokalu (2 km od dworca) za 8 tys. zł (na 10 dni).

Jak to wszystko się ma do apeli Komitetu Organizacyjnego ŚDM o nieodpłatne przyjmowanie pielgrzymów? Jego przedstawiciele przyznają, iż wiedzą o tym całym „ogłoszeniowym boomie”, ale komentować go nie chcą. Mówią jedynie, iż zdają sobie sprawę, że nie są w stanie zagwarantować wszystkim chętnym miejsc.

Szacuje się, że na ŚDM przyjedzie do nas około 1,5-1,8 mln pielgrzymów. Wielu szuka noclegów na własną rękę, ale wielu też skorzystało z możliwości rejestracji w systemie, prowadzonym przez komitet ŚDM.

Tym zarejestrowanym komitet zapewnia miejsca noclegowe, które pozyskują m.in. parafie. To miejsca u rodzin, w szkołach, zakonach, zgromadzeniach, remizach, domach kultu-ry, salach i halach sportowych, na polach namiotowych. W sumie komitet ŚDM dysponuje już blisko 300 tysiącami miejsc (w tym 100 tys. w szkołach). Najwięcej - ponad 240 tys. - jest ich w samym Krakowie i w tzw. strefie II „Kraków region” (to np. Chrzanów, Myślenice, Niepołomice, Skawina, Trzebinia, Wadowice, Wieliczka).

- Na tę chwilę noclegów nam nie brakuje, bo zarejestrowanych w systemie pielgrzymów mamy mniej niż te blisko 300 tys. miejsc, którymi dysponujemy - informuje Ewa Korbut z biura prasowego komitetu ŚDM. - Cały czas jednak szukamy kolejnych miejsc, żeby mieć zapas (w sumie co najmniej 380 tys. miejsc) - dodaje.

Podkreśla jednocześnie, że organizatorzy ŚDM są wdzięczni za każde zaoferowane przez mieszkańców miejsce noclegowe i liczą na więcej. - Przyjmiemy każdą pomoc - mówi Ewa Korbut.

paulina.szymczewska@dziennik.krakow.pl

Paulina Szymczewska

Swoje pierwsze kroki w dziennikarskim fachu stawiałam stawiałam w redakcji „Dziennika Polskiego” jako reporter Działu Miejskiego – był to 2002 rok. Później zaczęłam również pełnić obowiązki redaktora prowadzącego Kronikę Krakowską DP. Obecnie jestem dziennikarzem i redaktorem w Dziale Projektów Specjalnych.


Wśród kilku tysięcy artykułów, jakie napisałam przez ponad 20 lat swojej pracy jako dziennikarz, są teksty o bardzo różnej tematyce. Nie ma chyba takiej dziedziny, o której bym nigdy nie pisała. Najbliższa jest mi jednak tematyka związana z ekologią. Interesuje mnie głównie problematyka dotycząca zanieczyszczenia powietrza i sposobów poprawy jego jakości, a także gospodarka odpadami, segregacja śmieci, recykling itp.


Nowe zasady programu „Czyste Powietrze”. Jeszcze łatwiej sięgnąć po dotacje


Ekologiczne wyzwania, przed jakimi stoi Kraków


Oto małopolscy liderzy w wymianie kopciuchów


Samorządowcy dostali narzędzie, dzięki któremu mogą lepiej edukować mieszkańców o zmianach klimatu


Zmiany klimatu to nasze dzieło. Najwyższy czas na zmianę nawyków


Naukowcy znaleźli zieloną metodę na brudną wodę z myjni samochodowych


Najnowsze podsumowanie programu Czyste Powietrze


Znów można składać wnioski z programu Stop Smog


 


W swojej dziennikarskiej i redaktorskiej pracy zajmuję się również tematyką związaną z edukacją – przede wszystkim szkolnictwem wyższym.


10 polskich uczelni w prestiżowym rankingu szanghajskim


Od października studenci mają wrócić na uczelnie, będzie też prowadzona nauka zdalnaale nadal


Trwa zimowa rekrutacja na studia. Sprawdź ofertę małopolskich uczelni


Coraz chętniej uczymy się języków azjatyckich

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.