Mieszkania atrakcyjne, choć niepewne
Choć lokatorzy nie mają pewności, czy nie stracą dachu nad głową, mieszkania o nieuregulowanym stanie prawnym cieszą się w Poznaniu sporą popularnością.
Na początku października kamienica znajdująca się przy ul. Kolejowej 46 wróciła do swoich właścicieli.
Budynek liczący 33 mieszkania zamieszkiwało blisko 60 lokatorów. Kamienica miała nieuregulowany stan prawny, jednak zawsze posiadała właściciela tabularnego, czyli wpisanego do księgi wieczystej, ale bez znanego miejsca pobytu.
Codziennie pytają
– O konieczności wydania budynku wiedzieliśmy już od dłuższego czasu, nie był to jednak krótki proces. Wymaga on za każdym razem sprawdzenia wielu dokumentów – tłumaczy Maria Wellenger, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej, które zajmuje się zarządzaniem obiektami o nieuregulowanym stanie prawnym.
Oprócz kamienicy przy ul. Kolejowej do prawowitych właścicieli w tym roku wróciły jeszcze dwa inne budynki, a dwa kolejne postępowania znajdują się w toku.
Mimo to MPGM nadal zarządza 23 obiektami, w których znajduje się aż 385 mieszkań. Choć mogłoby się wydawać, że perspektywa utraty dachu nad głową nie będzie zachęcać do wynajmu lokali, w ostatnim roku zainteresowanie nimi lawinowo wzrasta.
Do miejskiej spółki coraz częściej trafiają ludzie młodzi, którzy są gotowi zainwestować w remont pomieszczeń.
W pozostałej części artykułu:
- - skąd takie zainteresowanie mieszkaniami w kamienicach?
- - ile kosztuje ich wynajem?
- - ile wynoszą czynsze?
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień