Mieszkańcy zdecydowali. Trzynaście ulic w mieście zmieniło swoją nazwę
Dużo pracy, konsultacje z mieszkańcami i w końcu Krosno ma to za sobą. Nazwę zmieniło trzynaście ulic na podstawie ustawy dekomunizacyjnej
Nowe nazwy nadano podczas ostatniej sesji rady miejskiej pod okiem posła Jacka Kurzępy. - Byłem posłem-sprawozdawcą ustawy, dotyczącej zmiany nazw ulic. Jest to więc sprawa bliska mojemu sercu - podkreślał.
Poseł cieszył się również, że historycy, którzy szukali nowych nazw, w dużej mierze nawiązali do historii książąt Piastowskich.
- Chciałbym jednak, żeby przy następnych okazjach zwrócić też uwagę na mniej zamierzchłą historię i wspomnieć np. wybitnych krośnian, ponieważ budowanie naszej tożsamości historycznej jest bardzo ważne - zaznaczał. Nazwy ulic były konsultowane z mieszkańcami, których ona bezpośrednio dotknie. W sumie zmieniono trzynaście ulic, nadano nazwę rondu - Zesłańców Sybiru. Nie ma też już Placu 11. Pułku, który zmienił się w Plac Unii Europejskiej. Nazwę otrzymał również skwer na zbiegu ulic Poznańskiej i Kościuszki - Skwer 4. Dywizji Zmechanizowanej.
Choć nazewnictwo było konsultowane, to po ogłoszeniu nowych ulic zdania mieszkańców były podzielone.
- Ulica Wakacyjna brzmi kiepsko. Szkoda, że zapomniano o Armii Krajowej - mówi Tomasz Kucharski.
- Marksa jednak zmieniła się na Menniczą? Przecież wszyscy mieszkańcy głosowali na Staromiejską - dziwi się Marzena Jankowiak.
Urzędnicy podkreślają, że nowe nazwy wybrała większość mieszkańców. - Szkoda, że frekwencja podczas spotkań była niska. Sięgała zwykle ok. 20 procent lub mniej - przyznaje burmistrz Marek Cebula.
Sekretarz Agnieszka Czarnolewska podkreśla, że konsultacje na ul. Marksa wyglądały inaczej.
- Tamtejsza numeracja i oznaczenia były pomieszane i trzeba było wszystko uporządkować. Dlatego też tylko 36 z 91 mieszkańców będzie mieszkało na dawnej Marksa. To właśnie ci mieszkańcy wybrali nazwę Mennicza, a nie Staromiejska. Pozostali krośnianie zostali przypisani do ulicy Murnej (do nr 47) - wyjaśnia A. Czarnolewska.
Nowe nazwy powinny wejść w życie w tym miesiącu. - Myślę, że zostaną zatwierdzone po 15 sierpnia. Nie trzeba będzie zmieniać dowodów rejestracyjnych ani prawo jazdy - podkreśla sekretarz.
- Zmiana nazw ulic nie była łatwym zadaniem, ale mu sprostaliśmy. Pod koniec miesiąca każdy kogo zmiana dotknie, zostanie o tym powiadomiony listownie - mówi przewodniczący rady, Tomasz Rogowski.
Zmieniono nazwy 13 ulic
W przyszłości więcej zmian?
Podczas ostatniej sesji rady miejskiej zatwierdzono 13 nowych nazw ulic:
1. Obrońców Stalingradu na Słubicką
2. 40-lecia PRL - Osiedle Północne
3. Armii Czerwonej na Wakacyjną
4. Armii Ludowej na Spokojną
5. Partyzantów na Kamienną
6. 22 Lipca na Murną
7. Związku Bojowników o Wolność i Demokrację na Zamkową
8. Walki Młodych na Mnichów
9. Żymierskiego na Trakt Książęcy
10. Marksa na Menniczą
11. Świerczewskiego na Nadodrzańską
12. 20 Lutego na 11 Listopada
13. 17 Pionierów na Pionierów
Oprócz tego zmieniono nazwę Placu 11. Pułku na Plac Unii Europejskiej oraz nadano nazwę rondu (Zesłańców Sybiru). Niewykluczone, że to nie jedyne zmiany nazw w przyszłości. - Instytut Pamięci Narodowej wciąż bada kolejne nazwy i możliwe, że w przyszłości będziemy musieli ponowić procedurę i zmienić inne ulice - przyznaje przewodniczący rady miejskiej, Tomasz Rogowski.